Čabajka, nebo jablko? – útvar publicistického stylu

 

Jméno práce: Čabajka, nebo jablko?

Slohový útvar: publicistického stylu, článek

Přidal(a): Vitezslav Sispera

 

 

 

 

Čabajka, nebo jablko?

Běžné stravovací návyky Čechů můžeme jen stěží vyhlásit za vzor zdravé výživy. V našem jídelníčku drží přední místa polévky, uzeniny, bílé pečivo a vysoce kalorická jídla. Tradiční vepřo – knedlo – zelo zapité sklenicí dobře vychlazeného ležáku budiž příkladem. Čím to je způsobeno? Je to dáno pouhou tradicí české kuchyně, nebo to s sebou přináší současné hektické životní tempo? Myslím, že pravda bude ležet někde uprostřed.

Běžný Čech ráno brzy vstane, aby se na šestou hodinu hlásil v zaměstnání, a vyrazí z domu. Stěží si předtím zvládne připravit, natož pak vychutnat zdravou a výživnou snídani. Takže to nejspíš vyřeší pouhým hrnkem rozpustné kávy. Na pracovišti pravděpodobně zvládne svačinku v podobě dvou housek se salámem a k obědu pak zajde buď do restaurace, nebo do závodní jídelny na smažený řízek s bramborovou kaší. Odpolední svačina bude nejčastěji spočívat v krajíci chleba s máslem a na večeři jej bude čekat voňavá klobása s hořčicí a pečivem dle vlastního výběru. K vydatnému televiznímu programu si pak večer otevře pivo nebo dvě, v případě mužů a tabulku čokolády v případě žen, a pak ulehne ke spravedlivému spánku.

Je pravda, že na západ od našich hranic funguje životní rytmus trochu jinak. Pracovní doba většinou začíná o něco později, takže na snídani zbývá dostatek času, a na oběd zde odchází více než polovina obyvatel domů, protože polední přestávka je výrazně delší. Přesto se ale domnívám, že i v našich podmínkách je možné se stravovat zdravěji. Stačí ráno přidat do zavazadla jogurt nebo jablko. V poledne zapátrat trochu podrobněji v nabídce závodní jídelny nebo okolních restaurací. A před spaním myslet na to, co s naším tělem udělá večerní přísun kalorií.

Nevěřím tomu, že lidé u nás dnes nevědí, jak by mělo zdravé stravování vypadat. Všude narážíme na návody a popisy zdravé výživy. V každé tiskovině najdeme články o zdravém životním stylu a o spoustě stejně zaměřených televizních pořadů ani nemluvím. Přesto se podle nich většinou neřídíme. Jistě, je mezi námi řada těch, kteří si uvědomují, že naše tělo není nezničitelný stroj, a že vyžaduje péči a starostlivost.  Myslím, že by stálo za to, se k nim připojit. Přeji vám, ať to uděláte včas.

 

Vítězslav Šišpera

4DG

 

Hodnocení: 1 = výborně