Základní útvary publicistického stylu

literatura

 

Jméno: Základní útvary publicistického stylu

Zařazení: Sloh, Neumělecký text

Přidal(a): Kateřina

 

Útvary publicistického stylu

 

ZPRÁVA/OZNÁMENÍ

  • Tyto útvary se řadí ke stylu prostě sdělovacímu. Stručně a věcně informují o událostech, které proběhly nebo mají proběhnout (někdy ve spojení s pozvánkou).

 

KOMENTOVANÁ ZPRÁVA

  • útvar informujících o proběhlých událostech; obsahuje i jejich hodnocení

 

ÚVODNÍK

  • úvodní článek věnovaný závažným politickým nebo společenským otázkám

 

GLOSA

  • krátká vysvětlující nebo komentující poznámka k denním událostem

 

SLOUPEK

  • krátké osobité zamyšlení nad aktuálními otázkami; je delší než glosa

 

ČLÁNEK

  • útvar věnovaný určitému tématu, kterému se věnuje do větší hloubky než zpráva (obsahuje základní fakta, jejich hodnocení, úvahu)

 

REFERÁT

  • zveřejnění průběhu politických jednání, konferencí, sjezdů atd., často obsahuje přesné citace

 

INTERVIEW

 

KRITIKA/RECENZE

  • kritický posudek (knihy, filmu apod.); autor podává základní informace o díle a hodnotí ho; využití hodnoticí škály (hvězdičky, procenta …)

 

FEJETON

  • útvar na pomezí publicistického a uměleckého stylu, vtipné zamyšlení nad aktuálními problémy

 

REPORTÁŽ

  • článek, který uvádí čtenáře do prostředí, o němž pojednává; vnímáme ho zprostředkovaně očima autora, který je přítomen na místě; časté užití přítomného času; fakta + subjektivní hodnocení

 

Přiřaďte texty k publicistickým útvarům:

Školní oběžníky normálně nečtu, ale ve škole, kde pracuji, se to prostě nedá. Obsahují totiž vynikající arabské pokyny, jako UČITELKÁM SE ZAKAZUJE NOSIT OBTAŽENÉ KALHOTY nebo zrovna dnešní TŘÍDY SE MUSÍ ZDOBIT JEDNOU TÝDNĚ.

Kvůli „zdobení“ tříd se dokonce svolává schůze s podrobným programem, JAK zdobit, KAM zdobit a jakými motivy se ZAKAZUJE zdobit (prasátka, Vánoce, alkohol). Dívám se okolo, kolik učitelek má na sobě OBTAŽENÉ kalhoty, a přemýšlím, jak vysoké IQ by asi měla učitelka zdobící nástěnku motivy piva? Manžel Hovňous by na to měl samozřejmě jiný názor. Ten zdobí denně.

Pak mě trochu popadne feministický vzdor a přemýšlím, proč se nezakáže také něco mužskému sboru. Vymezit jim šířku a délku kravaty. A kdo se má pořád dívat na ta jejich chlupatá zápěstí? A co ten knihovník, ten má proklatě obtažené kalhoty!

(FEJETON)

 

V Deštném v Orlických horách proběhne již 23. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long. Orlické hory budou opět patřit musherům. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.

(OZNÁMENÍ)

 

Který je podle vás nejčastější předsudek o církvi a jeptiškách?

Lidi jsou spíš obecně někdy překvapeni, když vidí, jak žijeme. No a já jsem pořád překvapená, že jsou překvapení (smích). Možná že je nejčastější ta představa, že církev je nudná, nevím. Anebo že kněží nemůžou kvůli celibátu žít naplno, řeholnice jsou zas jen někde zavřené a blednou, asi byly v mládí nešťastně zamilované… to jsou staré představy.

Co dnes lidi přivádí do kláštera?

Já věřím, že je to už dva tisíce let stejné. Je to Ježíš Kristus, Bůh, jemuž věřím. U mě, ale i u těch postav z dějin, které jsou pro mě inspirující, leží základ ve vztahu k Bohu. Láska k mé životní volbě. A to se právě obtížně vysvětluje, stejně jako byste mi nevysvětlil, proč vaše slečna je zrovna ta, a ne nějaká jiná. Kdyby mě to nena­plňovalo, nic by pak nefungovalo.

(INTERVIEW)

 

Brexit je silný, ukázněný, dobře strukturovaný a precizně odměřený snímek. Benedict Cumberbatch, sám otevřený stoupenec setrvání Británie v EU, tu hraje Dominika Cummingse, neznámého chlapíka, hlavního spin doctora kampaně „Odejít“, která předcházela referendu roku 2016.(…) Dobře obsazenému filmu režiséra Tobyho Haynese (známe jeho seriál Sherlock) se ale i přes určitou suchopárnost podařilo odkrýt duši zmatkem zmítané Británie a ukázat její obyvatele, jací zrovna teď opravdu jsou: naštvaní, unavení a snadno manipulovatelní.

(RECENZE)

 

V posledních týdnech jsme ze strany českých politiků a tajných služeb bombardováni informacemi o údajné ruské a čínské špionáži. Tyto zprávy nejde bez přístupu k utajovaným skutečnostem ověřit. Jde jim jen věřit nebo nevěřit. Přesto si z reakcí špičkových politiků a zpravodajců můžeme vytvořit předběžný obraz toho, co se kolem nás děje.

V první řadě je nepochybné, že mezi Spojenými státy a jejich spojenci na jedné straně a Čínou a jejími spojenci na straně druhé probíhá souboj o globální vůdcovství. Číňané jsou za Američany pozadu v řadě špičkových technologií, hlavně v oblasti kosmického výzkumu, jenž udává celkový tón.

(ČLÁNEK)

 

Na jedné z nejlepších univerzit na světě, Kolumbijské, na rohu 116. ulice a Broadwaye, v prestižní Low Library Rotunda, je plno. Elitní mikrosvět. Místa vlevo obsadili dokonale oblečení, bývalí ambasadoři a přátelé Václava Havla, další důležití Čechoameričané, zahraniční hosté. Ve středu a vpravo sedí zdejší studenti a studentky, občas v tričkách, občas v košilích a blůzách, mluví se o nich jako o budoucích lídrech svobodného světa. ­Aplaus na otevřené scéně. Přednáška Madeleine Albrightové o Václavu Havlovi, jemuž tady za chvíli odhalí a vystaví bustu, je vtipná a plná historek. Mluví o tom, jak moc by ho teď trápila uprchlická krize, vzrůst vlivu autoritářských režimů, jako je ten Vladimira Putina v Rusku, podrývání demokratických institucí. Havel by ale „nedovolil, aby se tyhle frustrace změnily v beznaděj, a my bychom měli udělat totéž“.

(REPORTÁŽ)

 

Hasiči a záchranáři zasahovali v obci Tursko v okrese Praha – západ, kde se muž polil na benzinové stanici hořlavinou z výdejní pistole na pohonné hmoty. Nakonec se nezapálil, ale záchranka ho přepravila do nemocnice. Muž podle policie nadýchal přes dvě promile.

Incident se odehrál v pondělí kolem 15:30 na čerpací stanici. Okolnosti události policie prověřuje. Její mluvčí Pavel Truxa uvedl, že důvody, proč se muž (ročník zhruba 1980) polil hořlavinou, nejsou zatím zřejmé.

(ZPRÁVA)

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.