Cestou do školy – popis

 

Jméno práce: Cestou do školy

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Romana Kvasničková

 

 

 

Cestou do školy

Má cesta do školy začíná otočením klíče v zámku. Vydlážděný kousek před naším domem mě po několika vteřinách dovede k chodníku, který ode mě oddělují jen malá špatně promazaná vrátka. Jejich otevírání doprovází velice nelibý zvuk. Z našeho krásně upravovaného chodníčku, kolem něhož roste čerstvě posečená tráva a malé stromky, se dostávám na řádně opotřebovaný s trávou a mechem prorostlými spárami. Provází mě až k hlavní silnici, kde končí klidnější část našeho městečka.

Chodník i silnice se rozšiřují, zároveň působí živějším dojem. I přes brzkou ranní hodinu mě každou chvíli ozáří jasné, celkem ostré světlo reflektorů náležící projíždějícím automobilům. Kapky deště zanechávají na zemi kruhové stopy. Za chvíli již nebude suchého místečka. Jdu přímo, jak po pravítkem vytyčené přímce. Z jedné strany se táhnou stromy, jiné než u nás doma, tyhle rostou vysoko, opravdu vysoko. Téměř všechny listy z nich opadaly. Zbylé drží jen na nitce, stačí aby zavál vítr, třeba jako teď. Už padají, ale než dopadnou, tak se pohupují podobně jak malé loďky na mocném moři. Poté klidně ulehnou na zem. Stromy pozvolna přecházejí v domy, které stále spí hlubokým spánkem. Cesta se pozvolně zvedá a zatáčí. Směřuje na skromné náměstí s radnicí, odkud naopak klesá pěkně schod po schodu. Ty již také něco pamatují, místy dokonce chybí kostka. Napojují se na denně používaný, přesto zachovalý most, jenž plynule přechází v obyčejné venkovské nádraží. Jízda vlakem je docela pohodlná, pokud zrovna vagóny nepraskají ve švech. Dojedu na konečnou stanici, z které mířím do úplně jiného světa.

Zde nezůstává nic v klidu. Po ulicích se valí davy lidí, co spěchají do práce, školy, na nákupy, k lékaři. Vše působí velmi neosobně. Chaotický úsek trasy jsem nechala za zády. Neustálé mrholení rozbahnilo pěšinu, která se stala kluzkou zároveň bortivou. Lidé tu zanechávají stopy. Ty se pak ztrácejí pod náporem dešťových kapek. Déšť sílí.

Snažím se rychle proplést klidnými uličkami, co by mě zavedly do všemožných zákoutí. Avšak mnou vybraná ulička se napojuje na hlavní komunikaci, kde se za dvěma přechody nenávratně blíží můj cíl. Má cesta do školy končí podobně jako, když začínala, ale nyní mi k odemknutí na rozdíl od klíče poslouží čip.

 

Hodnocení: 1 = výborně