Popis zvířete – popis

 

Jméno práce: Popis zvířete

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Denis

 

 

Suché africké savany a otevřená krajina s rozptýleným stromovím, to jsou přirozené prostředí žirafy. Díky své výšce, dlouhým nohám a krku spásá vegetaci výš než všichni ostatní býložravci.

Pro žirafu je typické její zbarvení, podle kresby na srsti rozeznáváme asi devět poddruhů žiraf. Žirafa síťovaná má velké temně kaštanové dlaždicovité skrvny s ostrými úhly, které jsou od sebe odděleny tenkými bílými liniemi. Jiné mohou mít skrvny menší a nepravidelnější se zaoblenými okraji, světlejší žluté nebo naopak až černé a odděleny daleko většíma bílýma ploškama. S jakým tvarem a rozložením skrv se jedinec narodí, takový mu zůstane až do smrti. Žádní dva jedinci nemají stejné uspořádání skvr a to jim pomáhá k vzájemnému rozpoznávání, ikdyž se barvy mohou měnit podle sezóny nebo zdravotního stavu zvířete.

Na hlavě žirafy jsou dva až čtyři zvláštní růžky, kterým se říká osikony. U samců jsou zpravidla větší než u samic. Dospělá samice měří na vrchol svých růžků až 4,5 metrů, samec může být i o metr vyšší

Stejně jako všichni ostatní savci i žirafy mají 7 krčních obratlů. Svůj dlouhý krk samci mnohdy využívají k boji mezi sebou přetlačováním a kýváním, vzájemně se ovíjejí a uštědřují si dokonce nemilosrdné rány hlavamy. Jakmile žirafa jednou spadne její šance na zvednutí jsou mizivé. Toto jejich chování je spíše rituální. Dochází k němu především mezi mladými samci nebo v případě, kdy do teritoria vstoupí nový samec. Vítěz svou výhru ještě zdůrazní simulovaným pářením  poraženého rivala.

Velká výška je ale i na obtíž. Když chce žirafa pít musí široce roztáhnout nohy nebo dokonce pokleknout. Když stojí srdce vhání vysokým tlakem krev vzhůru, aby dosáhla mozku a když žirafa skloní hlavu k pití, jsou tlak a přítok krve usměrňovány jednosměrně působícími chlopněmi aby nedošlo k poškození mozku.

 

Hodnocení: 1 = výborně

  • Dodržení slohového útvaru
  • Členění dle odstavců
  • Splnění osnovy
  • Logická návaznost (víc si nepamatuji, ty poznámky byly na tom slohu, který jsme povinni odevzdat – uchovává se ve škole)
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.