Christiane F. – charakteristika knižní postavy (osoby)

 

Jméno práce: Christiane F.

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): K. Kostelníková

 

 

 

Charakteristika Christiane F.

Představit a charakterizovat dívku Christiane F., hlavní hrdinku autobiografického, reportážního románu „My děti ze stanice ZOO“, mi dělá potěšení, jelikož je to jedna z mých oblíbených knih a vždy se k ní ráda a se zájmem vracím. Popisuje dívčinu pravdivou a šokující výpověď dvěma novinářům, kde vykresluje svou drogovou závislost týkající se také velké části tehdejší mládeže v 70. letech 20. století v Západním Berlíně, zachycuje tak realistický pohled na onu problematiku a poukazuje na nebezpečí, které se v té době neskutečně rychle rozšiřovalo a i dnes je problémem aktuálním.

Christiane je mladá, pubertální dívka, která je v knize zachycena ve věku 14-16 let. Je štíhlé vysoké postavy. V době své závislosti na heroinu si zakládá na vzhledu „pravé heračky“, tedy dlouhé černé vlasy spadající do obličeje (pro nabytí dojmu tajemnosti). Aby ještě podtrhla a zvýraznila své tmavé velké oči, používá černých linek a různých temných barev očních stínů. Vlastní pár pohodlných triček, svetrů, blůz, ve sterých se však také odráží „herácký“ styl. Nosí módní džíny, které si postupem času musí zužovat jak v nohavicích, tak pasu, jelikož velice rychle díky drogám ubírá na váze a nakonec na ní stejně vše „visí“, je hubená až na kost. Její kozačky zdobí vysoký podpatek, který opticky zužuje již tak vyhublou postavu. Její tělo hyzdí několik do krve vyrytých škrábanců, jež jsou výsledkem heroinového svědění, které přichází se začínajícími abstinenčními příznaky.

Navenek by každý řekl, že je to jen bezohledná, drzá, svéhlavá a hubatá dívka, která se nezdráhá zalhat nebo okřiknout kohokoli, kdo jí stojí v cestě. Má však své ublížené, citlivé a velmi vnímavé nitro, oplývá silnou láskou nejen ke svým domácím zvířatům, ale také skupině přátel, kde konečně nabývá dojmu, že někam patří, že našla ten „pravý“ domov. Rodinné zázemí totiž není ideální, žije v nuzných poměrech dělnické vrstvy, má mladší sestru, která bydlí s otcem, Christiane však po rozvodu svých rodičů zůstává v bytě s matkou a jejím přítelem Klausem. Doma vyvolává časté hádky, vyznačuje se obvyklými výlevy nálad, dokáže ji lecco vyvést z míry nebo popudit. Když je však mezi svými přáteli, nabývá pocitu bezpečí, vzájemné důvěry a pochopení. Lidé z party ji totiž chápou, poslouchají stejnou, často psychedelickou, hudbu a oblékají se podle módního stylu „heráků“.

Dívčina vnímavost a bystrá mysl ji také často dokáže dostat z mnoha problémů, je přizpůsobivá a rychle se učí. Brzy se začne šikovně orientovat mezi lidmi soustředěnými kolem drog, vyzná se na trhu. S postupnými zkušenostmi dokonce vyzkouší prodávání drog, aby si vydělala, společně s milovaným přítelem Detlefem, na denní dávku heroinu i přes vědomí, jak riskantní věc provádí. Jejím největším zdrojem peněz na drogy je však prostituce. Ze začátku ji silně odsuzuje, ale postupně si uvědomuje, že v ní nemůže nechat Detlefa, prodávajícího se mužům hlavně na stanici ZOO, samotného. Proto také přiloží ruku k dílu, nic jiného jí také nezbývá, protože náklady na drogy jsou stále vyšší a vyšší. Její morální zásady tak prudce upadají a ona se postupem času nezdráhá brát prostituci jako denní rutinu. Přece jen však v ní zůstává špetka soudnosti- většinou silně odmítá pohlavní styk s muži, jelikož nechce „spát“ s nikým jiným, než je její přítel. Je to však dívka hezkého vzezření, tudíž nemá často potíž najít zákazníky, kteří hledají uspokojení i bez pohlavního styku.

Christiane shledávám svým nevšedním způsobem života jako zajímavou, jedinečnou dívku, která i přes své často hrubé, arogantní nebo nemístné chování způsobené zbídačeným dětstvím i dospíváním, dokázala snít o krásné budoucnosti v míru, obklopena přírodou, zvířaty a lidmi, které miluje. Domnívám se, že z Christiane by se jen těžko vyklubala osoba závislá na drogách nebýt nepříznivého prostředí, ve kterém vyrůstala. Kdyby totiž našla lásku v rodině, nemusela by ji hledat v drogách a v lidech kolem nich…

 

Hodnocení: 1 = výborně