Charakteristika postavy profesora Málka – charateristika

 

Jméno práce: Charakteristika postavy profesora Málka (Vyšší princip)

Slohový útvar: Charakteristika

Přidal(a): ottard

 

 

Profesor Málek

Z celého filmu mně nejvíce zaujala postava profesora latiny přezdívaného „Vyšší princip“. Jeho odvážné vystoupení v tak nebezpečné době mě okouzlilo. I přes to, že postava byla nejspíše smyšlená, předvedla obrovskou nenávist tehdejších Čechů proti nacistickému Německu.

Postava profesora se na pohled zdála prostá či nevýrazná. Profesor nosil brýle, jednoduchou přehazovačky na hlavě a knír pod nosem. Oblečení vypadalo o poznání méně honosně než jeho záliby, latina a filozofie. Profesorovi mohlo být kolem pětapadesáti let.

Povahou byl profesor spíše flegmatik. Zastával pravidla staré, osvědčené etikety a velký důraz dával na slušnost, proto ho pobouřilo, když ředitel školy odvedl během testu z latiny jeho tři nejnadějnější studenty. Jeho nejoblíbenější slovní spojení bylo: „Z hlediska vyššího principu mravního“. Profesor byl třídním profesorem maturitní třidy na gymnáziu. Třída použila postavu profesora na tablo, kde představovala Řeckého filozofa kázajícího studentům o vyšším principu. Tím dle mého vyjádřili nejlépe povahu profesora.

V závěru filmu ukázal profesor svou odvahu, když šel za velitelem Gestapa orodovat za své žáky, kteří byli zatčeni za schvalování atentátu na Heydricha.  Jednání se mu povedlo a velitel mu slíbil, že propustí jeho studenty. Záchranu však nestihl a studenti jsou zastřeleni. Po smrti studentů je profesor nucen k vyslovení proslovu a odsouzení činu studentů. Profesor před celou třídou prohlásí větu: „ Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem“. Dodá, že i on schvaluje atentát na Heydricha. Třídě tímto skutkem dodá sebevědomí a ukáže velikost svého srdce a motivuje třídu k odporu proti Německu. Třída se profesorovy odvděčí hromadným postavením do pozoru, čímž dokáže, že s jeho myšlenkou souhlasí.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně

  • Slohová práce byla hodnocena známkou chvalitebný. Byla mi vytknuta větná skladba.