Člověk a vědeckotechnický pokrok – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Člověk a vědeckotechnický pokrok

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Vojta38

 

 

Hrozí nám při nastupující automatizaci a umělé inteligenci budoucnost bez práce?

V dnešní úvaze bych se rád zaměřil na práci. Každý z nás musí pracovat, aby se uživil. Ale co když naši práci bude za pár let dělat robot? A jaké profese jsou tímto stále se zrychlujícím technickým pokrokem nejvíce ohrožené?

Nejohroženější oblastí pracovního trhu bude pravděpodobně průmyslová velkovýroba, zemědělství, administrativa, doprava a jiné. Zkrátka manuální činnosti, které může nahradit robot. Jen ho naučíme, jak má určitou aktivitu dělat. Naopak prozatím nedokážou nahradit činnosti psychického a emočního rázu. Kupříkladu pečovatelství, vzdělávání nebo medicínu a příbuzné terapeutické obory.

Rád bych zdůraznil, že lidstvo muselo i v minulosti projít velkým počtem výzev a nespočet pracovních míst už zaniklo. Řekl bych, že to patří k vývoji lidské civilizace. Práci si snažíme od pradávna všemožně ulehčovat, a tím pádem není potřeba vynaložit tolik pracovní síly. Ať už mluvím o základních vynálezech jako například o kladce nebo páce až po dnešní robotické vysavače a myčky nádobí. Otázka zní, kam až je schopen pokrok zajít a jestli nás samotné neohrozí. Já sám vidím hrozbu ve stále narůstajícím počtu kyberútoků, jak už na nemocnice nebo soukromé firmy. A čím více se zvýší automatizace, tím budou útoky větší hrozbou. Například robotizace v dopravě. Už existují i metra, jež jezdí sama. Pokud se stane i tento segment terčem útoků, ani nechci vidět, jak dopadne.

Budu ale i optimistický. Pokrok nám v budoucnosti může i výrazně pomoci. Můžeme využít umělé inteligence a superpočítačů třeba k objevení nových léků. Také je nutno podotknout, že při zanikání starých pracovních pozic budou vznikat nové. Zejména potom v oblasti vývoje a výzkumu technologií, IT a softwaru.

Proto věřím, že i když se může zdát budoucnost děsivá, dokážeme se s ní vypořádat stejně jako dnes s přítomností.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.