Technický pokrok člověka obohacuje nebo naopak ochuzuje?

 

Jméno práce: Technický pokrok člověka obohacuje nebo naopak ochuzuje?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Pavel Ulč

 

 

 

 

Technický pokrok člověka obohacuje, nebo naopak ochuzuje?
Bez technicky si dnes můj život dovedu představit jen stěží. Používám elektřinu, mobil či dopravu téměř každý den. Jsem tím ale skutečně obohacen?
S technickým pokrokem samozřejmě souvisí i rozvoj myšlení. Bez pokroku bych teď pravděpodobně seděl v jeskyni a ohříval se u ohně. S rozvojem techniky si lidé začali osvojovat dobré mravy, pěstovali umění, filozofii i vědu. Neznal bych Monu Lisu, neuměl bych psát a nemohl si ohřát jídlo v mikrovlnné troubě. Ohlédnu-li se však do minulosti či do jiných koutů světa, pokrok nemusí vždy znamenat krok vpřed a člověka rozhodně nemusí činit šťastnějším.

Pokrok v medicíně nám usnadnil vracet naše milované ke zdravému životu, mobilní síť komunikaci takřka kdykoliv a cestování nám usnadnilo poznat nová místa naší planety i objevování těch nových. I tato karta má svůj rub a líc – devastaci planety či horší se smiřování se smrtí, když těžce nemocní spoléhají na dnešní vyspělé lékařství.
Dítě zhýčkané technikou mávne rukou nad panenkou, která mrká, brečí, směje se a snad se i  sama pokakává, kdežto malému černochovi v Africe vykouzlí úsměv míč stvořený z bambusových listů.  Pod vrcholky himalájských hor leží malé království Bhútán a lidé jsou tam jedni z nejšťastnějších na světě. A nepotřebují k tomu ani mobily a ani auta.
Nové technologie mi život usnadňují i ztrpčují. Jsem na nich závislý, určitě jsem jim odevzdal kus své svobody. A vědomí si toho, že při rozpoutání války můžeme celé lidstvo zničit během několika minut, mi život také nezlehčuje. A tohle jako obyčejný Bhútánec nevím a nemusím se toho bát. Hlavní je, že dnes mám co jíst, rodina je pohromadě a střecha stále drží. Mona Lisa mi nic neříká a nějaký mobil přeci nepotřebuji, když všechny blízké mám pod vlastní střechou. A je-li někdo těžce nemocný? Tak asi umře a narodí se jako někdo jiný. Přirozená věc.
Po uspokojení našich základních pudů může být technika chápána jako přežitek. Nevěděl bych ale o Bhútánu a pravděpodobně bych ani nemusel do školy. Nemusel bych se ale ani hnát za vzděláním, abych měl peníze, abych zajistil rodinu a do toho si nastřádal na stáří. Boj o potravu nahradil boj o práci. Jinde se navzdory pokroku bojuje o pitnou vodu.
Nebylo by ale jednodušší poslat tento text přes email?

 

Hodnocení: 1 = výborně