Člověk a stroj – úvaha

 

Jméno práce: Člověk a stroj

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Sefir

 

 

 

Člověk a stroj

Již od počátku věků člověk vymýšlí, jak a čím by si mohl ulehčit práci a ušetřit čas. I když trvalo celou věčnost než se od obyčejného kola, vozu taženého koňmi, jednoduchých pák a kladek dostal až k hodinám, parnímu stroji a digitálním vymoženostem dnešní doby. Proč ale vývoj vynálezů trval člověku tak dlouho? Lidé byli možná moc zaměstnání prací a válkami. Nebo se snad nenašel nikdo, kdo by měl dostatek času a trpělivosti na věčné omyly, které vznik strojů jistě často doprovázely? Ale i přes to se našel někdo s takovým množstvím času.

Dnes nám stroje pomáhají ve výrobě, zpříjemňují náš každodenní život a dělají ho pohodlnějším, ať už se jedná o běžné věci, jako jsou motory dopravních prostředků, větrák v horkém letním dni, chytrý telefon v naší kapse nebo stroje, u kterých zapomínáme, že existují jako ohromné linky na výrobu potravin, zemědělské stroje, družice.

V každé době se však bohužel najdou i tací, kteří touží po moci, slávě a bohatství tak moc, že jsou schopni udělat cokoliv, aby dosáhli svého, proto vznikají střelné zbraně, těžké obrněné vozy, ponorky a stíhačky. Nesmím však opomenout ani snílky, kteří se za stejným účelem vydávali na cesty ke hvězdám. Ale proč vynakládat tolik úsilí? Věřili snad lidé, že ve vesmíru objeví nové civilizace? A pokud by k tomu snad někdy došlo, chtělo by lidstvo dokázat, že je lepší a silnější a rozpoutalo další války?

A jak by asi mohla vypadat budoucnost na Zemi, když stroje vyvíjíme a zlepšujeme čím dál rychleji? K čemu by lidé byli, kdyby za ně všechnu práci dělaly stroje? A je možné, že by člověk jednou zlenivěl natolik, aby za něj stroje i myslely? Budou snad nástroje komunikace, jako jsou mobilní telefony a počítače, minulostí a každý z nás bude mít v mozku zabudovaný mikročip, s jehož pomoci budeme moci kontaktovat kohokoliv na této planetě? Může se jednoho dne stát papír a tužka dávnou minulostí? A jak budoucnost se stroji vidíte vy?

 

Hodnocení: 1 = výborně