Co Čech, to zahrádkář nebo kutil, ale raději obojí – článek

literatura

 

Jméno: Co Čech, to zahrádkář nebo kutil, ale raději obojí

Zařazení: Článek s prvky fejetonu

Přidal(a): J.L.

 

Co Čech, to zahrádkář nebo kutil, ale raději obojí

Plácnout si na čelo nálepku jako například „co Čech, to muzikant” by se mohlo zdát jako výhodné, ale v dnešní době je to přece jen poněkud zastaralé. Občas si však uvědomujeme, že je to nevyhnutelné, a tak se svými „typicky českými vlastnostmi” oháníme docela často.

Ano, když přijedete do Francie, zjistíte, že pro mnohé hochy je představa namontovat žárovku, nebo doma opravit vodovodní kohoutek naprosto nepředstavitelná. Snadným řešením může být, a často také je, telefonát profesionální firmě, která problém vyřeší za vás.

U nás by to poslední dobou mohlo vypadat podobně. Na druhou stranu máme my Češi v určitých praktických oblastech jistou tradici, že… tak proč se jí nedržet. Kdo jiný by se zvládl celá dlouhá odpoledne vrtat v hlíně na zahrádce. Jen tak, dobrovolně, pro zábavu. A kdo jiný by přitom zvládl odbíhat do garáže omrknout, jestli model německého stíhacího letounu už zaschnul. A kdo jiný by si přečetl návod dříve, než začne sestavovat nový kus nábytku. Ano, odpověď na poslední otázku tušíte. Všichni kromě nás, hrdých Čechů, kteří si přece od cáru papíru z Číny nenechají diktovat, jak budou skládat skříň nebo sestavovat vysavač. Odpověď na dvě předchozí otázky je však poněkud náročnější. A zní nikdo. Nebo spíš možná nikdo, protože v globalizovaném světě si opravdu nemůžete být jistí, že se jedna inuitská babička s vášní pro modely německých stíhaček zrovna nevrtá v permafrostu.

Pokud bychom se drželi představy, že věnovat se naplno například kutilství nebo zahrádkaření lze považovat za typicky české, a pokud bychom k této představě přidali ještě tu, že to zvládáme obojí najednou došli bychom k překvapivému závěru. A to k tomu, že když nahlédneme do každého magazínu pro moderní muže, pro ženy ne, ty to zvládají prý přirozeně, najdeme návod, jak organizovat svůj čas a zvládat více věcí zároveň. Žádný moderní muž na světě si přece nemůže dovolit chodit po Zemi s nápisem na čele hlásajícím: „jsem muž, a proto nezvládám více věcí najednou”. A tak se oklikou dostáváme zpět. Všichni chtějí zvládat všechno. A chtějí to zvládat najednou. A kde se to mají učit? No na internetu ne. Přece u nás, u Čechů, kteří vymysleli multitasking… teda pokud nepočítáme tu babičku v Grónsku.

 

Hodnocení: 1 = výborně