Graffity: vandalismus nebo moderní forma umění? – článek

 

Jméno práce: Graffity: vandalismus nebo moderní forma umění?

Slohový útvar: Článek

Přidal(a): Lanina_Kristyna

 

 

 

GRAFFITI: VANDALISMUS NEBO MODERNÍ FORMA UMĚNÍ?

Tak přesně tato věta mi probleskla hlavou během včerejšího sledování včerejších zpráv. Odvysílaná reportáž vyprávěla o jednom z milionu sprejerů, kteří doslova hyzdí zdi naší stověžaté matičky Prahy a dalších krásných českých měst.

Tento „umělec“ svá díla vyobrazoval na každém rohu, vyznačovala se především naprostou jednoduchostí, ošklivostí a absolutní nudností, obsahovala jen pár písmen, jež dávala dohromady sprejerovu přezdívku. Co podepisoval, nebo spíše, proč se vůbec podepisoval, mi je záludnou otázkou. A je toto vůbec graffiti? Co si myslíte vy?

Jak praví Google, graffiti je „druh výtvarného projevu pracující ve veřejném prostoru technikou nanášení barev, často ve formě spreje nebo fixy, případně škrábání, leptání“. Ano, VÝTVARNÉHO projevu. Proto nechápu, jak se tito samozvaní „graffiťáci“ mohou považovat za nějaký přínos či umělce ulice. Jsou to jen slaboduší pustošitelé českých zdí, jež nenechává přitažlivost hazardu a risku klidnými, což osobně považuji za vrchol arogance a drzosti a jejich trestání podporuji.

Naopak taková procházka podél tzv. „legálu“, tedy zdí, na něž je projevování uměleckých vloh formou tvoření graffiti povoleno, to je mnohdy jako toulání se uličkami Národní galerie moderního umění a ještě zadarmo. Zde se mohou autoři bezmezně vyřádit, tvořit, bavit se a tím později bavit i kolemjdoucí. Toto nazývám uměním, toto je pro mě ztělesněním slova graffiti. Toto tvoří praví umělci.

Je tedy graffiti a graffiti. A jaký na to máte názor vy? Ráda si s vámi zadebatuji v diskuzi pod článkem.

 

Hodnocení: 1 = výborně; Komentář vyučujícího: Téma i útvar jsi zcela splnila. Vyjadřuješ se přesně, výstižně, formuluješ s lehkostí a jednoduše, počítáš s čtenářem, což je rovněž pozitivní. Text je v souladu s jazykovou normou, jen ojediněle se objevují lexikální chyby.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.