Co je to štěstí? – úvaha

 

Jméno práce:  Co je to štěstí?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Kristina Procházková

 

 

 

Co je to štěstí?

Dle kouzelné víly z pohádky Shrek je štěstí jen slzičku daleko. Ovšem co je štěští? Když oslík a Shrek vypili kouzelný lektvar, potkalo je skutečně štěští? Na konci pohádky se dozvíme, že takový druh šteští je šťastnými neudělalo. Když se podíváme do dalších pohádek, ani tam kouzelný lektvar nepřinesl štěstí, někdy spíše naopak. Jako už pohádky by nám chtěly říct, že štěstí se tak snadno získat nedá. „A pokud neumřeli, tak tam žijí šťastně až dodnes.“ Klasický konec každé pohádky.

Být štastný a mít štěstí se můžou zdát na první pohled stejné situace. Nepopírám, že můžeme být šťastní, protože jsme měli štěstí, ale šťastní můžeme být i bez něj, stejně tak můžeme mít štěstí, aniž bychom skákali radostí do nebe. Ráda bych tuto myšlenku rozvedla. Když někdo vyhraje stovky miliónů v loterii, bezpochyby je šťastný, neboť se na něj usmálo štěstí. Někdy stačí k tomu, abychom byli šťastní, se zrovna nacházet se správnou osobou na správném místě. Někdo by mohl namítnout, že k tomu člověk potřebuje nutnou dávku šťěstí, tím se ale nechci zabývat. Třetí možnost bych nazvala pro nás v životě nejdůležitější, někdy této podobě štěstí říkáme „anděl strážný“. Složitá operace s rizikem úmrtí nebo ochrnutí, a člověk ji zvládne bez újmy, ošklivá srážka aut, ze které vyjde někdo jen s odřeninami…V takových situacích pak jen vydechneme „To jsi měl štěstí!“

Dle mého názoru se po světě nachází štěstí více, než lidé stíhají vnímat. Bohužel člověk je od přírody chamtivý druh a dnešní společnost je tomu i tak uzpůsobená. Raději si postěžujeme na neštěstí, které nás potkalo. Kdybych někomu začala vykládat, že doma pěstuji orchideje a právě mi krásně vykvetly, což mě velmi potěšilo, asi to bude zajímat velmi malý okruh lidí. Bohužel se lidé odnaučili mít radost z maličkostí.

Každopádně pokud na své cestě se necítíme šťastni, nikdy není pozdě začít znovu a jinde. Štěstí si vás vždy najde, když mu půjdete vstříc, je všude kolem nás. Jen otevřte oči.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně (25/30)

  • Důvod: Místy neobratné formulace. Pro neznalce „Shreka“ zavádějící úvod.
  • 1A – 5 bodů
  • 1B – 5 bodů
  • 2A – 3 body
  • 2B – 5 bodů
  • 3A – 3 body
  • 3B – 4 body