Štěstí – úvaha

 

Jméno práce: Štěstí

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Medvídek

 

 

 

 

 

Dobrá, začneme tedy od začátku. Co je to ono zmiňované štěstí? Jak se pozná šťastný člověk? Opravdu šťastný člověk? Možností je spousta. Každý si štěstí představuje jinak. Pro jednoho jsou štěstím peníze, pro druhého láska. A “druhů“ štěstí je mnohem víc. Tak třeba, vezměme si například chudé lidi v Africe a srovnejme s plnohodnotným průměrným životem člověka žijícího v České republice. Co pro tyto celkem rozlišné rasy lidí znamená štěstí? Čím jej chtějí dosáhnout? Jak jsou šťastni? Myslím si, že lidi v Africe udělá šťastnými láhev vody,krajíc chleba, trocha oblečení. Ano, já si opravdu myslím, že i takovéto drobnosti dokážou udělat lidi šťastnými. Píšu drobnosti, to asi není správně, jelikož jak jsem se vám teď snažila říct, pro někoho to drobnosti nejsou. Pro mnohé může být takovýto krajíc chleba a voda, co my si dáváme obyčejně na snídani, nový začátek,
naděje, zrození, radost, štěstí.
A ted k úplně odlišné rase, k rozdílnému názoru na téma štěstí. Přemístili jsme se k průměrným rodinám, například tady u nás na jižní Moravě.Takže je na místě otázka: „Co je pro vás štěstí?“ Jak už jem napsala, pro každého je to něco jiného. Ale je pro někoho z vás štěstí chleba a voda? Myslím, že ne. Pro mnohé štějí představují peníze. Avšak jste opravdu šťastni, když máte jen peníze? Žijete sami, v nějaké luxusní vile, ale žijete sami v prázdném vyšperkovaném domě bez lásky, bez rodiny, bez přátel. To jste opravdu šťastni? Můj názor je takový, že nikdo nemůže být šťastný jen s hromadou peněz. Ano, peníze jsou důležité, v dnešní době velmi, ale ani tak by se nemělo zapomínat na lásku, přátelství a zdraví. Teď k lásce. Láska ta se pojí se štěstím velmi často.Mnozí lidé jsou nešťastni proto, že o ně nemá zájem jimi vysněná polovička. Trápí se pro to, dali by
vše, aby se každé ráno mohli budit vedle milované osoby. A když se to podaří, anebo se objeví někdo jiný – jsou šťastni. Jsou šťastni dva a spolu. Mají štěstí, že narazili zrovna na sebe a vzájemně pro sebe znamenají vše. To je skutečně krásné štěstí. Ještě když se to štěstí násobí a prožívá ho spolu více osob.
Šťastný může být každý. Je jen na nás,, zda se uděláme šťastnými, neboť každý je svého štěstí strůjce. Já osobně si nemyslím, že člově může být absolutně šťastný, nic mu nechybí. Vždy se najde něco, co nás bude držet při zemi,ono je to vlastně dobře, protože kdybychom byli absolutně šťastni, nic by nám nebránilo, možná, že bychom uletěli.¨Ještě jedna věc je podle mě ke štěstí důležitá. Jsou to sny. Sny každého z nás. Každý si sní sv sny a žije v naději, doufá, že se sny naplní. A to je moc důležité, protože proto jsme šťstni, třeba jen z maličosti, která nás přiblíží ke snu.
Závěrem bych chtěla shrnout to, že štěstí může být různé, každý si jej představí jina, každého udělá šťastným něco jiného. Štěstí mohou být drobnosti, důležité drobnosti, které rozzáří celý náš den. Štěstí může také spočívat v uzdravení člověka, setkání osob, které se roky neviděly, ale také ve výhře, majetku, v souznění dvou duší.¨Nakonec jen to, že člověk by si měl nejdříve ujasnit, co pro něj znamená štěstí, jak se stane šťastným a poté bude šťastný.

 

Hodnocení: Práce byla vyhodnocena za výbornou a byla vyvěšena na stránky školy mezi úspěchy  studentů.

 

 

Napsat komentář