Co je víc? Drahý vánoční dárek nebo dárek z lásky?

rozbor

 

Téma: Co je víc? Drahý vánoční dárek nebo dárek z lásky?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): František Putík

 

 

Vánoční dárky se dávají od nepaměti, ale s příchodem tradice stromečků si je lidé dávají pod ně. Dříve to většinou byly dárky praktické, které se nedaly běžně sehnat. O to byly cennější. Čím nedostupnější dárek byl, tím více potěšil. V dnešní době se dá sehnat prakticky všechno, a tak je na nás, abychom vybraly ty, které budou mít úspěch. Dárky se kupují dle potřeby, pro radost nebo z lásky.

Pokud se kupují dárky dětem, tak vždy záleží na věku a pohlaví. Čím menší dítě, tím více menších a levnějších dárků se koupí. Děti totiž koukají hlavně na množství a ne na cenu. S přibývajícím věkem jsou dárky hodnotnější a tím pádem jejich počet ubývá, ale i tak se rozlišují dárky praktické a ty určené pro zábavu. Někdy dárek spadá do obou kategorií, kdy například nové lyže jsou jak potřebné, tak určené pro zábavu. Dětem se nevyplatí dávat praktické dárky, protože je neocení. Čím jsou lidé starší, tím více se kupují praktické dárky. Ale i ty mohou udělat radost. Také se hledí na to, kdo a komu dárek kupuje. Jestli je to pro někoho, koho máme opravdu rádi, nebo je to dárek takzvaně „z povinnosti“. Takové ty povinné dárky většinou moc hodnotné nebývají, takže asi moc radosti nepřinesou.

Také jsou dárky, kterými si rodiče své děti kupují, to bývají většinou drahé dárky, protože se rodiče předhánějí v tom, kdo koupil dražší. Naopak, pokud se kupuje dárek z lásky, ať už je to dětem, partnerovi nebo rodičům, tak záleží na tom, jak nasloucháme jejich přáním. Všeobecně platí, že jakýkoliv dárek, na kterém je vidět, že byl darovaný od srdce, potěší. Je úplně jedno, kolik stál.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebný