Ctižádost – úvaha

 

Jméno práce: Ctižádost

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Yetti

 

 

 

Ctižádost je jedním z psychických jevů člověka. Je každý člověk ctižádostivý? Nejspíše ano. Tato vlastnost je vrozená, tudíž člověku přirozená. Lidé se liší pouze tím, do jaké míry jsou ambiciózní.

Osobně si myslím, že ctižádostivý člověk musí mít obrovskou vůli a trpělivost. Dosáhnutí některých cílů totiž může být velmi obtížné. Jako příklad bych uvedla studenty na střední škole. Cílem každého (nebo alespoň většiny) z nich je udělat maturitní zkoušku a dostat se na vysokou školu. To ale vyžaduje intenzivní přípravu, která se nakonec nemusí vyplatit, pokud student neprospěje. A tak musí být trpělivý a zkusit to znovu a doufat, že napodruhé už bude úspěšný. Lidé by se rozhodně neměli vzdávat a ustupovat od svých cílů.

Proč jsou lidé ctižádostiví? Podle mého názoru mohou být příčinou i určité motivační podněty. Někteří lidé jsou ambiciózní proto, aby se sebou byli spokojeni a měli ze sebe dobrý pocit. Jsou ale i takoví, kteří chtějí, aby je jiní obdivovali a oceňovali. Otázkou ale je, jestli je to správné. Podle mě do jisté míry ano, neboť každý člověk potřebuje být oceňován v něčem, v čem vyniká, aby měl důvod v tom pokračovat. Problémem v dnešní době je, že většina mladých lidí touží po tom vypadat před ostatními co nejlépe a touží stát se středem pozornosti a zdá se, že je to jejich jediným cílem.

Zamyslíme-li se nad tím, zda je ctižádost dobrou nebo špatnou vlastností člověka, nedostaneme jednoznačnou odpověď. Záleží tedy na tom, do jaké míry je člověk ctižádostivý a zda je schopný pro dosažení svého cíle udělat naprosto cokoliv, dokonce i jít přes mrtvoly. Vnímání této skutečnosti je velmi subjektivní, jelikož ctižádost nelze změřit.

Já osobně se domnívám, že každý člověk by měl být natolik ambiciózní, aby dosáhl svých cílů, byl se sebou spokojený a aby byl vzorem ostatním. Neměl by si tedy počínat tak, aby ostatním škodil.

 

Hodnocení: 1 = výborný

Napsat komentář