Dostál film knižní předloze ? – úvaha

 

Jméno práce: Dostál film knižní předloze?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Katarina

 

 

 

Dostál film knižní předloze?

Ostře sledované vlaky

Před měsícem jsem přečetla knihu Ostře sledované vlaky. Autorem je Bohumil Hrabal, od kterého mě lidé často odrazovali. A tak jsem si položila otázku ,, Cožpak je tento spisovatel opravdu jen pro některé ? “ A protože jsem byla zvědavá, rozhodla jsem se to zjistit. Kniha mě na první pohled zaujala už tím, jak je krátká. Knihu jsem si také vybrala do seznamu četby k maturitě. Kniha mne moc nezaujala a tak jsem se rozhodla, že se podívám i na film s myšlenkou, že mne třeba víc osloví. Zároveň se ptám: ,, Dostál film knižní předloze? “ Většinou to tak není.

 

Musím říci, že po shlédnutí filmu jsem měla trochu lepší pocit. Překvapilo mě, že si film a kniha byli dost podobní, jak tomu většinou nebývá. Filmy bývají plné okamžiků, které v knize vůbec nejsou a změní člověku pohled na dílo. Některé scény byly opravdu hezky zfilmované. Nejvíce mne zaujala scéna, kde výpravčí Hubička razítkuje slečně pozadí a poté se její zadek ukazuje všem na stanici. Film mi přijde více zábavný a lechtivý než kniha. Líbí se mi, jak je v příběhu zobrazen problém dospívajícího muže. Měla jsem pocit, že to v knize není až tak vystrčené do popředí. Zatímco ve filmu mi to bylo jasné od začátku. Často jsem se v knize zamotávala do děje.

 

Myslím si, že v porovnání knihy a filmu jsou si vcelku rovna. Akorát mě u filmu trochu mrzelo, že opomenuli různé scény, které jsou u Hrabala typické. Například zabíjení králíků pyžláním tupého nože v krku, vlak, který vezl užitková zvířata a spousta z nich byla mrtvá, nebo v hodně zuboženém stavu. Dále scéna, kdy je Miloš zraněn a vedle něj leží německý voják, který volá svoji matku. Mladému chlapci došlo, že se z nich stali nepřátelé jen díky válce. Voják je smrtelně zraněn, ale pořád se trápil. Miloš se proto rozhodl, že ho osvobodí od nekončícího trápení a zastřelí ho. Tento okamžik byl velice dojemný a je škoda, že ho ve filmu vynechali. Pan Menzel naprosto vynechal tyto smutné a nepěkné věci, pohled na dílo je tímto úplně změněno.

 

Spisovatel mne opravdu moc neoslovil, ale srovnání filmu a knihy bylo zajímavé. Můj názor je tedy takový, že film knižní předloze nedostál, protože dočista vynechal ty stinné stránky příběhu, které pro mne byly podstatné.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně