Bohumil Hrabal – životopis

literatura

 

Jméno: Bohumil Hrabal

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): HaničkaS

 

 

Bohumil Hrabal (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997)

Život:

Bohumil Hrabal je jasným příkladem, že nadání nejde ruku v ruce s jednoduchou životní cestou. Narozen byl v Židenicích, jež jsou dnes součástí Brna, a v průběhu svého mladí vystřídal mj. pobyt také v Polné a v Nymburce. Jeho skutečný otec o něj nejevil zájem a v důsledku toho, vznikly potíže se jménem. Bohumil byl pokřtěn jako Bohumil František a až ve svých třech letech, kdy si ho matka vzala zpět od svých prarodičů, přejal jméno od jejího současného manžela. Ani škola pro něj nevěstila nic dobrého, několikrát propadl, ale i přesto se mu později podařilo dosáhnout maturity a později dokonce získat titul JUDr. na právnické fakultě UK v Praze. Bohumil Hrabal je znám tím, že vyzkoušel širokou škálu zaměstnání od pojišťovacího agenta až po pracovníka ocelárny v Kladně, kde se mu přihodil ošklivý úraz, avšak nezabránilo mu to se tam opět vrátit. Osud vkročil a Bohumil se opět zranil, vážně zranil, a díky tomu strávil osm měsíců po nemocnicích a měl velmi mnoho času na četbu a psaní. Za zmínku také jistě stojí jeho dlouhodobější pobyt na Praze 8 – v Libni, kde se také později oženil s Eliškou Plevovou. A protože Nymburk považoval za svůj skutečný domov, koupili si zde chatu, kterou navštěvoval i po smrti své ženy. Spisovatelem se stal až na sklonku svého života, roku 1963. V sedmdesátých letech 20. století vydával v samizdatu, neboť mu bylo znemožněno po dobu několika let publikovat. A jak už to tak u umělců bývá, jeho milostný život byl pestrý, byl čtyřikrát zamilován a až na Elišku, všechny jeho sňatek odmítly. Hrabal pár dní před svatbou „náhle“ onemocněl a ještě nějakou dobu po ni v sobě dusil pocit stísněnosti, který si chodil léčit do hospody. Od roku 1966 se mu sype svět, umírá mu otec (nevlastní, ten, po kterém převzal jméno), později strýc, matka a roku 1987 dokonce i žena. To byla poslední kapka. Bohumil Hrabal osaměl a 3. února 1997 šel krmit ptáčky, které už nikdy později nenakrmil. Vypadl z okna a tento den se mu stal osudným.

 

Díla:

Ostře sledované vlaky (1965) – novela s tématikou války a okupace. Hlavní postavou je výpravčí Miloš Hrma. Ostře sledovaný vlak má za cíl přepravu německých vojáků a zbraní.

Pábitelé (1964) – pábitelé jsou tací lidé, jež barvitě líčí životní příběhy a milují život (jejich vyprávění = pábení), vyprávění obsahuje stopy poetismu a surrealismu

Postřižiny (1976) – vzpomínková próza návratu do Nymburka, z pohledu své matky, správkyně pivovaru

Slavnosti sněženek (1975) – povídky věnované lidem z Kerska a vzpomínkám k nim vázajícím se

Obsluhoval jsem anglického krále (1971), Perlička na dně (1964), aj.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.