Forrest Gump – čtenářský deník

 

Kniha: Forrest Gump

Autor: Winston Groom

Přidal(a): Dita

 

Základní informace:

Je nejznámější román Winstona Grooma, který vypráví příběh neobyčejného člověka. Dílo je psáno nespisovným a hovorovým jazykem. Autor používá mnoho vulgarismů, přímé řeči a do děje vkládá různé historky. Tento tragikomický příběh byl dokonce i zfilmován a získal si srdce miliony diváků.

 

Hlavní postavy:

Forrest Gump – velmi výjimečný a citlivý člověk

– v životě mnoho moudrosti a inteligence nepobral

– nežil vůbec nudný život a dokázal věci, o kterých by se obyčejným lidem mohlo jen zdát

 

Jenny Curranová – Forrestova první kamarádka a později životní láska

– velice laskavá, citlivá, dobrosrdečná

– v dospělosti má s Forrestem dítě

 

Bubba Blue – „nejvíc nejlepší“ přítel Forresta

-seznámili se na univerzitě a naučil hrát Forresta hrát na harmoniku

– hodný a laskavý člověk

– jeho snem je založit firmu pro lov krevet

 

Děj Románu:

Forrest Gump neměl vůbec jednoduché dětství. Vyrůstal jen s matkou, protože krátce po jeho narození mu zemřel táta, kterého zasypala veliká síť plná banánů. Jako dítě ho matka zřídkakdy pouštěla ven. Děti se smály jeho nízkému IQ a často mu ubližovaly. Jeho jedinou kamarádkou byla Jenny, se kterou se seznámil hned první den cestou ze školy. Od té doby se z nich stali velmi dobří přátelé.

Forrest úspěšně dokončil střední školu a jako hráč amerického fotbalu byl přijat na Alabamskou univerzitu. Zde se seznámí s Bubbou, který ho naučí hrát na foukací harmoniku a postupem času se stanou nejlepší přátelé. Z univerzity je hned v prvním ročníku vyloučen a odveden do armády. Ve vílce ve Vietnamu zachrání životy mnoha vojáků, ale také zde umírá jeho nejlepší přítel Bubba.

Zanedlouho se z něho stal šampion ve stolním tenise a odjíždí na turnaj do Pekingu, který vyhraje. Zároveň se stane čínským národním hrdinou, když zachrání život předsedy čínské komunistické strany. Za nějaký čas se vrací zpět do Ameriky. Zde hraje šachy na profesionální úrovni a později dokonce zápasí v ringu. Příběh končí tím, že se z Forresta stává vlastník prosperující firmy, která se zabývá lovem krevet.

 

Vlastní názor:

Tento román patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Nadchl mě příběh výjimečného člověka, který moc inteligence nepobral a dokázal se i před svůj handicap s životem náramně poprat. Forrestův život byl zkrátka neuvěřitelný a dokázal úžasné věci.

Další podobné materiály na webu:

    Prohledali jsme celý web, ale nic parádního jsme nenašli :-(.