Fyzikové – obsah díla (děj)

rozbor

 

Kniha: Fyzikové

Autor:  Friedrich Dürrenmatt

Přidal(a): Kolda

 

 

Hra o dvou dějstvích plná zvratů, odehrávající se v horském luxusním sanatoriu, kde jsou 3 blázni fyzikové – sir Isaac Newton, Albert Einstein a Johann Wilhelm Möbius.

 

Děj (obsah) díla:

Dílo začíná příchodem policejního inspektora, vyšetřující vraždu jedné ze sester. Vrchní sestra to nazývá jen choulostivou nehodou, nanejvýš úmrtím. Argumentuje, že blázni nejsou zodpovědní za své činy.

Inspektor se pokouší provést výslech s kamarádem pachatele nehody – Newtonem. Ten mu vysvětluje, že není ve skutečnosti Newtonem, nýbrž Einsteinem, a newtonem je aby nerozrušil údajného Einsteina, nechce vyvolat hádku.

Sám pachatel nehody se uklidňuje hrou na housle v doprovodu Mathildy von Zahnd (- věhlasná psychiatrička a vlastnitelka sanatoria)

V Prvním dějství se tedy vlastně dozvídamé, že toto úmrtí není v tomto sanatoriu první. Jíž dříve Newton zabil svou ošetřovatelku

Poté přichází Möbiova bývalá manželka s dětmi a novým mužem. Vyptává se kam jedou, co chtějí jeho synové být, až nejmladší chce být fyzikem. Möbius mu to výslovně zakáže, až ztropí bláznovu scénu. A popisuje, jak se mu zobrazuje biblický král Šalamoun.

Už v jejich oddělení zbývá jen jedna ošetřovatelka Monika. Monika Möbiovu vyzná lásku, a nepovažuje ho vůbec za blázna. Chce ho odvést z ústavu a začít s ním nový život. Má k tomu již všechna potřebná opatření. Möbius ji přesně, jako Newton zabije šňůrou od záclony.

Další scéna vysvětluje Möbiovo chování. Zde se i odhaluje prává identita Newtona a Einsteina. Jsou to pravý fyzici, kteří bláznovství předstírají a chtějí Möbia získat na svojí stranu. Jakmile jim to měly jejich ošetřovatelky pokazit, že je odhalili, museli je údajní blázni zabít. Oba fyzici zastávají různé mocenské kruhy, ke kterým potřebují génia Möbia.

Möbius nechce ani na jednu stranu, a sám se schoval do blázince aby neriskoval zánik světa svými revolučními vynálezy. Möbius přesvědčí své 2 spoluobyvatele, aby sním dobrovolně setrvali na půdě sanatoria. Ať se objetují pro záchovu lidstva.

Ve finální scéně přichází Mathilda von Zahnd. Přivádí 3 fyzikům nové ošetřovatele. 3 boxerský namakance, z nichž každý má pěkné tituly. Ta všechny tři překvapí, že Möbia celou dobu pozorovala a že spálení jeho poznámek nemělo cenu, protože si je všechny již stejně okopírovala. A spustí mříže na všechny okna, aby ji 3 blázni fyzikové neutekli, protože oni jsou její klíč k úspěchu. Sama má klíš k světové nadvládě, kterého se nehodlá vzdát. Sama už stačila skoupit několik strategických závodů. A navíc ona je sama přesně přesvědčovat, že s ní komunikuje Král Šalamoun.

Král Šalamoun muse zkontaktovat ji, když Möbius nebyl schopen ničeho, poté co mu král Šalamoun vyzradil, všechny nové vynálezy. Paní Mathilda chce ovládnout svět Šalamounovým jménem.

Pacienti fyzikové nemají žádnou možnost, jak to změnit. Odcházejí do svých pokojů a Einstein zakončuje knihu, svým fidláním na housle.

Další podobné materiály na webu: