Friedrich Dürrenmatt – životopis

 

 Jméno: Friedrich Dürrenmatt

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Práce švýcarského dramatika, prozaika, kreslíře a grafika Friedricha Dürrenmatta spojují povrchový realismus s absurdní a téměř neskutečnou uměleckou vizí vyjádřenou v hojivých depresivních, deformovaných, často ironických detailech. Jeho hry působily jako poválečné oživení německého divadla.

 

Život

Friedrich Dürrenmatt se narodil 5. ledna 1921 ve městě Konolfingen ve Švýcarsku poblíž hlavního města Bernu. Zemřel ve věku 69 let ve městě Neuchâtel 14. prosince 1990 na srdeční selhání. Spisovatelem na plný úvazek se stal až po druhé světové válce – roku 1947.

Jeho otec, Rheingold, byl pastorem, zatímco jeho dědeček Ulrich byl slavný satirik a básník. Ve 13 letech začal studovat teologii, filozofii, německou literaturu a přírodní vědy, nejprve na gymnáziu v Bernu a poté na univerzitě v Bernu. Později navštěvoval univerzitu v Curychu, kde studoval umění a filozofii.

Roku 1947 si získal srdce německé herečky Lotti Geisler, s níž měl tři děti – Ruth, Petera a Barbaru.

V roce 1947 začaly vznikat první hry. Psáno jest je první komedie, která i když vyvolala skandál, získala také důležitá ocenění. Následovala komedie der Blinde roku 1948. Avšak první opravdu velký úspěch na poválečné divadelní scéně získal Romulus veliký, jehož premiéra vychází na rok 1949. Ve všech těchto hrách se prolíná komiksová svoboda s historickými fakty.

V roce 1970 Dürrenmatt napsal, že „opouští literaturu ve prospěch divadla“, již nepsal hry, ale pracoval na tvorbě adaptací známých děl. Vedle divadelních her psal Dürrenmatt také detektivní romány, rozhlasové hry a kritické eseje.

Dürrenmattova nedramatická próza také zkoumá prvky černého humoru s pronikavou ironií. Mezi rozhlasové scénáře, které byly během tohoto období připraveny, patří The Vega Enterprise (1956), sci-fi thriller, který končí atomovým bombardováním poslední humánní svatyně ve zkorumpovaném vesmíru. Dále pak je to rozhlasový scénář Nächtliches Gespräach mit einem verachtelen Menschen z roku 1957. Tento scénář obsahuje dialog mezi tajným popravčím a idealistou o marnosti sebeobětování a o umění umírání.

 

Dílo

Technika Friedricha Dürrenmatta byla jednoznačně ovlivněna německým spisovatelem Bertoltem Brechtem, jak při použití podobenství, tak také herců, kteří vystupují ze svých rolí. Dürrenmattova vize světa jako v podstatě absurdní dala svým dějinám komickou chuť.

Psáno jest

Tato komedie byla vydána roku 1947 pod originálním názvem Es steht geschrieben. Ačkoli tato hra způsobila skandál kvůli alternativnímu portrétu náboženství, získala také ocenění. Je zde zmíněno potlačení anabaptismu v Münsteru v letech 1534-36.

Romulus veliký

Jedná se historickou komedii, kterou ale autor sám označuje jako „historická nehistorická“. Pojednává o pádu římské říše. V tomto komentáři k absurditě lidských hodnot – se současnými satirickými důsledky – poslední římský císař, který se více zajímá o chov kuřat než o politiku, stoicky přijímá nevyhnutelný průběh dějin a odevzdává korunu barbarskému útočníkovi.

Manželství pana Mississippi

Roku 1952 vychází v Mnichově tato seriózní hra v podobě staromódního melodramatu. Hra překročila hranice Německa, když byla produkována ve Spojených státech. Groteskní a komický „tanec smrti“ se posmívá ideologii jako řešení lidské těžkosti

Návštěva staré dámy

Tato hra vznikla v roce 1955, později byla zkrácena a uváděna pouze jako „Návštěva“. Dramatičtí protagonisté, které představuje celé společenství, jsou chyceni v boji mezi morálními a hmotnými hodnotami. Toto společenství pomalu podléhá pokušení zavraždit jednoho ze svých členů pro slibované jmění. Když byla tato hra přehrávána na Brodwayi v roce 1958, zařadila se mezi nejoceňovanější hry sezóny.

Fyzikové

Jedná se o hru z roku 1962, která se celá odehrává v psychiatrické léčebně. Inspektor Voss se snaží vyšetřit případ vraždy ošetřovatelek. Skutečnými vrahy jsou agenti, kteří se vydávají za psychicky narušené jedince. Jeden předstírá, že je Einstein a druhý, že je Newton. Každý, kdo odhalil jejich lež, musel být zavražděn. Oba agenti se snaží odhalit plány vynálezu fyzika Möbia, který je taktéž pacientem. Avšak plány nakonec odhalí ředitelka ústavu Mathilde von Zahnd, která je využije, aby dosáhla moci.

Další podobné materiály na webu: