Současné moderní umění není umění – polemika

sloh

 

Jméno práce: Současné moderní umění není umění

Slohový útvar: Polemika

Přidal(a):

 

 

Zpracování:

Polemika s výchozím textem

 

Výchozí text k zadání:

Postavit kouli do prostoru umí každý. Mona Lisa je jen jedna. Současné moderní umění není umění.

 

Ptám se vás: Co vás tak zaujímá na podepsaném pisoáru? Jakou má takové dílo hodnotu? Tři stovky za mísu hlídači na skládce a dvacet korun k tomu za fixu. Nic víc. Můžete si říkat, že je to originální, šokující, bořící staré tradice a kdo ví co, ale pro mne to stále zůstává odpadkem a výsměchem tvrdé práci opravdových umělců. Fontána od Marcela Duchampa byla vystavena (vlastně ani nebyla (!), nemohli ji na přehlídku odmítnout, ale nevystavili ji) už v roce 1919 a od té doby to jde s takzvaným moderním uměním od desíti k pěti.

Já sám neumím kreslit, a tak hledím s respektem na všechny, kteří dokážou jen za pomocí barevných tužek vytvářet obrazy téměř nerozpoznatelné od fotografie. Zůstává mi rozum stát nad metry a metry detailně vymalované plochy v kostelích a bazilikách. Utkat jednu tapiserii na jednu stěnu zámku byla práce na celý život. A dnes má výstavu kdejaký extravagantně oblečený snílek, kterého napadne doprostřed prázdné místnosti zavěsit kouli. Ještě se odvažuje tvrdit, že to má symbolický význam a všichni mu to věří a hledí na jeho kouli s obdivem.

Na dnešním umění mi vadí jeho jednoduchost a povrchní hloubka. Připadá mi, že se jen snaží pořád vymyslet něco nového a vzbuzujícího úžas svým nápadem, ale při tom je to hrozně primitivní. Jako příklad uvedu, jak se obalují budovy a celé ostrovy látkou, říká se tomu vznešeně instalační umění. Ano, je to pěkné na pohled, zároveň originální, ale nedokázal by to každý?

Ve starém Řecku nazývali umění slovem techné, které zároveň znamenalo řemeslo, dovednost. A k získání určité dovednosti je potřeba čas, píle a zručnost. A dnes je umělcem každý lusknutím prstu.

 

Hodnocení: 1 = výborně