Grafifiti: vandalismus nebo moderní forma umění? – úvaha

 

Jméno práce: Grafifiti: vandalismus nebo moderní forma umění?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Marcus464

 

 

 

 

 

Nedoceněná umělecká díla

            Grafiti, ohyzdné čmáranice nebo skutečné umění? Když se procházím po ulici, vidím tyto grafické obrazy na každém kroku. Je to jakési znamení přítomnosti tajemných skupin tvůrců, možná také umělců. Některá díla jsou lepší, jiná zase horší, avšak každé ve mně evokuje svým způsobem respekt, který si nepochybně každý malíř zaslouží. Ovšem sprejování se dá také považovat za adrenalinový sport. Můžeme tedy říci, že sprejeři jsou sportovci s kreativním myšlením.

Kdysi jsem se setkal s učitelem, který hledal, věřte nebo ne, ve škole malíře Graffiti. Proč? Chtěl si nechat vyzdobit vlastní fasádu domu nějakou tou pouliční kresbou. Bohužel nikoho nenašel. Možná, že by někdo z dotázaných požadovanou činnost rád udělal a jen se bál prozrazení. To nevím. Nicméně dodávám, že nejmenovaný učitel myslel svou otázku smrtelně vážně.

Proč tedy lidé odsuzují tvůrce Grafiti? Samozřejmě. Ničí majetek. Hyzdí okolí. Mají špatný vliv na mládež. Mám takový pocit, že lidé vnímají toto specifické umění jen jako odpad nebo čmáranici, která jim znepříjemňuje život, ale proč se nepodíváte na vlak ozdobený nějakou tou nežádoucí kresbou pořádně? Jistě by si v ní každý našel nějaký obraz, nebo vnitřní význam. Stejně jako to děláme u všech ostatních uměleckých děl v galeriích či muzeích. Z jakého důvodu se tedy vydáváme mnohdy daleko za uměním, když jej mám na každém rohu?

Grafiti jsou podle mého názoru skutečné umění, které ne každý dokáže jako umění vnímat a ne každý jej dokáže ocenit. Avšak ten, kdo se alespoň pokusí takovou malbu pochopit, možná pozná, že se nejedná jen o zničenou fasádu, nýbrž o opravdové malířské dílo.

 

 

Hodnocení:  1 = výborný

KLADY:

–          SPLNĚN ROZSAH

–          TEXT LOGICKY ČLENĚNÝ, ARGUMENTACE SROZUMITELNÁ

–          BOHATÁ SLOVNÍ ZÁSOBA

–          SPLNĚNO TÉMA I SLOHOVÝ ÚTVAR A KOMUNIKAČNÍ SITUACE

–          TÉMĚŘ BEZ PRAVOPISNÝCH A TVAROSLOVNÝCH CHYB

ZÁPORY:

–          NĚKTERÉ VÝRAZY NEVHODNÉ

–          DROBNÉ CHYBY VE STAVBĚ VĚT

–          NĚKTERÉ ARGUMENTY BY MĚLY BÝT VÍCE PROPRACOVÁNY

 

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.