Hráči – obsah díla

 

Kniha: Hráči

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Přidal(a): fekerete

 

 

 

 

 

Postavy:

Icharev

Švochněv Petr Petrovič

UtěšitelnyŠtepánIvanovič

Krugel, plukovník

Glov Michal Alexandrovič

Glov Alexander Michalyč, jeho syn.

Zamuchryškin, úředník.

Alexej, hotelový sluha

Gavrjuška, sluha Icharevův

 

Výstup I.

Icharev vstoupí do hotelu, kde se začne bavit s Alexejem, který mu poví, že hotel je plný hostů (Švochně. Kurgel, Utěšitelnyj), kteří již hrají šest dní a nocí (nehraji mezi sebou, ale obírají ostatní – obrali knížete Šenkina o 36 tisíc rublů. Pak se ještě ptá, odkud mají karty.

Výstup II.

Otvírá skřínku naplněnou kartami, kterou dokonce pojmenoval Adelaida Ivanovna (jestli opět vyhraje 80 tisíc, slíbí, že ji postaví pomník v Moskvě.

Výstup IV.

Baví se sluha Ichareva (Gavruška) Alexejem, kde se dovídá, že přijeli společně s Rjazaně, ale jsou ze smolenské gubernie.

Výstup V.

Zde se baví Krugel, Švochněv s Gavrušjskou a vyptávají odkud přijel. Je statkář, který přijel z Rjazaně. Dokonce jim řekne, jak oškubal plukovníka o 80 tisíc a ptají se na karty. Poté oba polemizují, jestli není falešný hráč.

Výstup VI.

Gavrujška se raduje, jak Icharev obere další hráče a jak ho baví cestování.

Výstup VII.

Icharev chce ty tři oškubat (poté si objedná kaviár, lososa a víno pro 4 osoby). Následně vloží do ruky Icharevovi zapečetěné karty, které má dostat do oběhu za což dostává 100 rublů.

Výstup VII.

Icharevvstoupí  do pokoje třech hráčů (Utěšitelnyj, Švochněv, Krugel), kdy Ut. Říká, jak ho tolikrát ošidili, Krugel to potvrzuje + vypráví, jak se potkali. Mezitím Icharev jim nabídne zahrát karty o 500 rublů + Alexej donese ze stolu Icharevovi karty, a tak neustále vyhrává, kdy ostatní neustále přikupují další karty. Po nějaké době poznají, že zde něco nehraje. Společně se domluví s Icharevem, že vytvoří tým bez přetvářek (jelikož zjistí, že je fixlíř). Začnou se vyptávat, kdy s tím začal, poví jim, že již od útlého mládí. Poté se Ut. A Švochněv baví o fixlování karet. Společně pak vypravují trik, jak dostanou karty do oběhu ( na jarmark se ubytuje kupec, který stále utrácí a poté odjede, přičemž charty nechá v pokoji, ty se prodají v aukci o rubl levněji, posléze oberou obyvatele. Icharev pojmenoval balíček karet ADELAIDA IVANOVNA. Dovíme se, že Krugel je Němec, kdy ani jeho děda neuměl německy. Icharev se s ním vsadí, že pozná každou kartou o 2000 rublů, což se opravdu stane a poté jim vypráví trik, jako dostat své karty do oběhu (pokud hraje člověk dvě dny a noci – přehrává se/ ztrácí pozornost). Pak ho ti tři chválí za, že má i výhodu chladné hlavy. Následně se napijí šampaňského na znamení paktu a začnou mu  říkat o statkářovi Glovovi, který údajně přijel do města, že se ho marně snaží přemluvit ke kartám. Icharev si věří, že ho přesvědčí a chlubí se o svém posledním úlovku 80 tisíc rublů z minulého měsíce (plukovník Čebotarev). Icharev zjišťuje informace ( má 100 tisíc rublů) a přemýšlí jak ho přesvědčí.

Výstup X.

Dochází k seznámení Ichareva a Glova, kdy Glov začne vyprávět, že je na odjezdu. Icharev se ho ptá, co ho tu zdržuje, Glov se rozpovídá, že vdává osmnáctiletou dceru (přijel nakoupit a na statek udělit hypotéku, ale stále čeká na peníze od Hypotečního úřadu (200 tisíc rublů) a pak, že nechá celou záležitost synovi, poněvadž odjíždí domů, kde má zdání, že se něco děje. Pak si všímá, jak Krugel a Švochněv hrají karty. Začnou se bavit o kartách, jak se z toho stává závislost. Zjišťujeme, že Ut. Je 39 let. Baví se jaké jsou rozdíly mezi mládeži a starými lidmi. Glov říká, jak se těší na rodinu ( dceru, syna – studuje na gymnasiu)

Výstup XI.

Dialog mezi Icharevem a Ut., že není žádná naděje ho přesvědčit ke hraní.

Výstup XII.

Glov se loučí a děkuje Ut. Za společnost a chce po něm jednu laskavost, aby se postaral o syna Sašu (22 let, chce se dostat k husarům) a následně odjíždí.

Výstup  XIII.

Baví se Icharev s Švochněv, jak odletěl ptáček a nyní oškubají syna o všechno.

Výstup XIV.

 Ut. Se raduje, jelikož Glov starší předal synovi plnou moc i všechna práva od úřadu a že on má na to dohlédnout.

Výstup XV.

Icharev chválí Ut. (jeho prozíravost, šikovnost – jak se měl k otci)

Výstup XVI.

Dochází k seznámení s Glovemmladím, kdy si ihned začnou tykat, Glov říká, že je jeho sestra pěkná a Ut. Ho stále na něco ptá a chválí ho za husarské chování, kdy ho nakonec přesvědčí zahrát si karty, i přestože nemá peníze. Domluví se, že peníze  zaplatní, jakmile dostane peníze. První hra je za 25 tisíc rublů. Poprvé prohraje, avšak stále hraje dál, kdy dokonce občas vítězí. Poté se zvyšují sázky her na 50 tisíc, pak na 100 tisíc, až dluží 200 tisíc a chtějí, aby zaplatil. (Dá jim sněnka s plnou mocí.) Glov ml. Chce hrát dál, ale oni odmítají (jakmile zaplatí, budou hrát). Glov utíká pro peníze (obávají se, že se Glov zastřelí.

Výstup XVII.

Mají strach, že by se mohl Glov zastřelit.

Výstup XVIII.

Mluví na Glova, jestli je blázen, jelikož měl pistol v ústech. Přesvědčí ho, že prohrou vlastně vyhrál a že když půjde k husarům, bude za hvězdu. Říkají všichni: „Ať žiji husaři“. Icharev dává Glovovi 200 rublů, ať si může něco pořídit u husarů (má tam vyhlídnutou dívku). Glov odjíždí.

Výstup XIX.

Diskutují, že, jakmile budou peníze v jejich rukou, pak ať si jde klidně k čertu. Mají obavy, že by se to mohlo protáhnout.

Výstup XX.

Zachmuryškin úředník Hypotečního úřadu říká, že dříve než za dvě neděle to nepůjde. Snaže se ho přesvědčit, by ho zrychlil vydání peněz. Snaží se s ním skamarádit, kdy zjistí že má dva syny, kteří chodí do školy + 2 malé syny. Zachmuryškin se jmenuje PsojStachič a řekne jim, že urychlit to nejde, jelikož úřad nemá ani vindru.

Výstup XXI.

Přemýšlí, jak by to šlo popohnat.

Výstup XXII.

Dialog mezi Ut. A Icharevem, kdy Ut. Říká, že nemohou čekat 4 dny, poněvadž na ně čekají obchody v Nižním Novogorodu (chcou okrást další), takže se domluví s Icharevem, by jim dal 80 tisíc a oni mu za ní dají sněmku od Glova. Icharev jim dává 80 tisíc a oni se připravují na odjezd.

Výstup XXIII.

Icharev  je spokojený, jak se vše otočilo (místo 80 tisíc, bude mít 200). Prozpěvuje si, jak je zabezpečen a bude hovořit se vzdělanými, chváli se, jaký je švindlíř.

 Těší se jak bude do jezdit do Petěrbugu a oblékat se podle poslední mody.

Výstup XIV.

Glov se ptá Icahreve kde jsou všichni, ten odpovídá že již odjeli.

Výstup XV.

Glov ml. Muzačně vyprávět, jak je to ve skutečnosti. Skutečnost je taková, že ho napálili, vysvětlí mu, že není Glov a pak že ani otec, není otec, ale je jeden z jejich party. Dále mu poví jak se do toho namočil, kdy dlužil 3000 rublů. Zachmuryškin je ve skutečnost štábní kapitán. Icharev to nevydrží a vyhrožuje mu na kriminál, avšak Glov mu sdělí, že na ten nemá nárok, protože sám dělá podvody. Icharev na konci vede monolog, kdy nechápe, jak to na něj zahráli a říká jak jeden gauner tě přegauneuje.  (Hrom do Adelaidy)