Ilias – rozbor díla k maturitě (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Ilias

Autor: Homér

Přidal(a): Patrik

 

Homér

Autorem této knihy je Homér. Jeho život je nám již od starověku celkem neznámý. Někteří si dokonce myslí, že není autorem svých nejznámějších děl (Ilias a Odyssea). Toto téma je velmi obsáhlé a obě strany mají nějaké důkazy, takže oba argumenty mohou být pravdivé

 

Literárně-historický kontext

  • Homér byl řecký básník z archaického období starořecké literatury. Toto období (5. stol. př. n. l. – 323 př. n. l.) je identifikovatelné mimo jiné díky vysoké rozmanitosti řeckého jazyka a to především vděku mnoho izolovaných kmenů.

Mezi významné autory z této doby patří například Sapfó, Alkáios, Ezop a Hésiodos.

  • Sapfó vyrůstal na ostrově Lesbos a psal spíše milostnou lyriku.
  • Alkáios byl voják a skládal milostné a pijácké písničky.
  • Ezop byl zakladatelem řeckých bajek a byl oslaven i Apollónem.
  • Hésoidos se díky jeho tvorbě stal favoritem nižších vrstev a mezi jeho nejznámější díla patří „Práce a dni“ a „O původu Bohů.“

 

Rozbor: Ilias

Žánr

  • Hrdinský epos

 

Tematika a motivy

  • Mezi motivy bychom mohli zařadit více skutečností, ale nejvíce jasný je Achillův hněv.

 

Kompozice

  • Ilias byla rozdělena do 24 zpěvů a 16 000 veršů.

 

Básnický subjekt

  • Vševědoucí v er-formě.

 

Jazyk díla

  • Dílo bylo napsáno vysokým jazykem s odbornými výrazy především těla, zbraní, nástrojů a Bohů. Slovník tohoto díla je velmi košatý, ale každý by s touto knihou mohl mít jinou zkušenost právě díky mnoha různým překladům.

 

Prostor a čas

  • Tato kniha se převážně skládá z lidových hrdinských zpěvů, které se k autorovi dostali ústně, takže autor popisuje o své minulosti. Dílo nedodržuje žádné stanovené události, ale spíše se zde objevují časově nemožné události, které se v realitě nestali. Kniha proto nedodržuje realistický časový sled. Kniha začíná i končí u města Ilias, které je na ostrově v dnešním Egejském moři.

 

Shrnutí děje

Kniha Ilias začíná v řeckém táboře, který zpustošil mor. Stalo se tak, jelikož Atreův syn a achájský vůdce Agamemnon nedokáže uchopit své ego a nechce vrátit Chrysiovy jeho dceru i přes nabízené výkupné. To Chryse naštve a jde si stěžovat Apollónovi, kterému je knězem. Apollón ho vyslechne a vypustí svůj hněv na Argejce. Díky obětem je král donucen vrátit knězi jeho dceru a jako náhradu si vybírá Bríseovnu, Achillovu válečnou kořist. Ten se odmítá zúčastnit bojů a modlí se k jeho matce Thetis, aby Řekové prohrávali, až do doby, kdy se sám nechopí zbraně. A tak začínají boje. Nejprve vyhrávají Argejci, především díky Diomedovi, jenž v boji překřičí davy. Náhle však je elita Řeckého útoku zraněna a nepřátelská armáda s Hektorem v přední linii se dostává až k achájským zdem. To spatří Patroklos a poprosí Achilla o jeho zbroj, aby mohl pomoct svým spolubojovníkům. Achilles mu to dovolí, ale s podmínkou, aby v boji nezemřel. Patroklos se zbrojí syna Peleova vydává do boje. Dostává se však příliš daleko a je zabit Hektorem, který si navléká jeho legendární zbroj. Achilles se to dovídá, a z hněvu a smutku se řítí do boje i s novou zbrojí, kterou mu darovala matka. Jeho jediným cílem je zabít Hektora a kohokoliv, kdo mu bude stát v cestě. A tak se i stane, díky pomoci Pallas Athény. Tělo jeho hlavního nepřítele si přiváže k vozu a zneuctí jej, kroužením kolem města. Kniha končí, když se do tábore vplíží Priamos a poprosí Achilla o tělo svého padlého syna, aby mu mohl vystavit důstojný pohřeb. Achilles jeho prosby vyslyší a vydává mu zbytek zohaveného těla.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.