Ezop – životopis

literatura

 

Jméno: Ezop

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Ezop (620 – 564)

Život

Ezop je považován za zakladatel žánru řeckých bajek a dnes je považován za nejvýznamnějšího autora tohoto literárního stylu. Podle některých pramenů pocházel z malé Asie. Následně žil v Athénách a na ostrově Samos.

Podle dochovaných orientačních informací se Ezop narodil zhruba kolem roku 620 před naším letopočtem. Po svém propuštění z otroctví věnoval svůj volný čas především cestování. Kromě Řecka cestoval také po Babylonii a Egyptě.

Dle některých pramenů byl Ezop po celý život těžce nemocným, podle dalších zase chorý po fyzické stránce. Vzhledem k období jeho života nejsou dané informace příliš přesné. Dle pověstí byl také obžalován ze svatokrádeže v Delfách. Následně byl odsouzen k smrti, shozením do propasti. Později bylo prokázáno, že se jednalo o křivé obvinění. Zemřel roku 564 před naším letopočtem.

Charakteristikou jeho děl je fakt, že původně nedocházelo k jejich zaznamenávání do písemné podoby. K tomu došlo až podstatně později, konkrétně ve třetím století před naším letopočtem. Následně byly přepracovány do veršované podoby.

K životě Ezopa se vztahuje také legenda spojená se sázkou jeho pána o to, že dokáže vypít moře. Jelikož šlo o neuváženou sázku, Ezop vymyslel, že jeho pán moře vypije jenom ve chvíli, kdy do něho nebudou proudit žádné řeky a potoky. Za toto dostal milost a byl propuštěn z otroctví.

 

Dílo

Ezopovy bajky jako takové je třeba spojit s díly tuzemských autorů, kteří se zasloužili právě o jejich získání, překlad a následné vydání v češtině, v knižní podobě. Toto je výčet nejznámějších děl.

Ezopovy básně – Sborník, který byl vydaný v roce 1791. zasloužil se o to Václav Matěj Kramerius.

Obnovený Ezop – Dílo vycházející z výše popsaného sborníku. Stojí za ním Václav Rodomin Kramerius, který vydal obnovený překlad.

Ezopowy básně pro mládež: Podle rozličných básnířů sebrané a vypracowané od A. G. Maißnera – Toto dílo se váže k roku 1816 a ke jménu, kterým byl Martin Neureutter. Ten  pod tímto názvem opět vydal lehce přepracované Ezopovy bajky.

Ezopovy bajky – Toto dílo bylo vydáno v roce 1941. Jedná se o známé překlady Rudolfa Kuthana.

Bajky tohoto autora byly pravidelně překládány a vydávány i dále. A to pod různými názvy. Jednalo se třeba o tituly Ezop, Svět ezopských bajek, nebo šlo o díla určená dětskému čtenáři. Na dílech se popsala řada dalších autorů, jako by Rudolf Kuthan, Pavel Šrut, nebo Miloslav Jágr a Jiří Kolář.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.