Já a literatura – úvaha

 

Jméno práce: Já a literatura

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): BranislavBundzel

 

 

 

Já a literatura

Snad není na světě dítě, které by nemělo rádo pohádky. Pohádky jsou vedle prvních říkadel a básniček určitě tím nejranějším literárním dílkem, jež nás opravdu zasáhne a vstoupí nám do života jako neodmyslitelná součást večerního usínání. Ani já jsem toho nebyl jako dítě „ušetřen“. Přes obrázková dětská leporela, říkanky Josefa Lady až k pohádkovým skvostům naší paní spisovatelky Boženy Němcové. Samozřejmě jako čtenář-posluchač. Teprve až jsem se naučil číst, se mi otevřel svět do té doby nepoznaný, kterého jsem mohl být já sám aktivním účastníkem a ne jen pasivním divákem.

Pořád si vzpomínám na svou první knížku, kterou jsem přečetl. S jakou radostí jsem to běžel oznámit rodičům a babičce, která coby majitelka rozsáhlé knihovny a vášnivá čtenářka jen tak podotkla, že mi s takovou brzy ty její knížky nebudou stačit. Měla pravdu. Netrvalo dlouho a já jsem dětské knížky vyměnil za mayovky a verneovky. A byla to právě moje babička, která mě přihlásila do knihovny, kde jsem se mezi tolika stojany plnými knih nejdříve ztratil, abych se pak stal jejím pravidelným návštěvníkem.

Když se teď rozhlédnu po svém pokoji, musím si přiznat, že i já jsem se stal za svůj život majitelem slušně velké knihovny. Přesto se do babiččiny staré „knihovničky“ rád vracím, a dokonce sahám po takových titulech, kterým jsem se dříve vyhýbal, jako např. Quo vadis od Henryka Sienkiewicze nebo Bídníci od Victora Huga nebo Čapkovy Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. Naopak já teď půjčuji svému mladšímu bratrovi moje dříve oblíbené knížky, jako Harry Potter, Eragon, Orel deváté legie nebo? Hra o trůny.?

Během posledních několika let roste obliba elektronických knih na osobním počítači nebo notebooku. Na druhou stranu si většina lidí, mezi které se řadím i já, nedokáže představit, že by se četlo pouze elektronicky. Navzdory televizi a internetu Češi čtou stejně jako dříve, dokonce jsou čeští čtenáři vysoko nad průměrem Evropské unie. Vždyť taková ručně vázaná kniha, doplněná nádhernými ilustracemi a věnováním od blízké osoby a která prošla rukama mnoha čtenářů, patří ke klenotům knihovny každého z nás.

 

Hodnocení: 1 = výborně