Jak napsat úvahu?

literatura

 

Téma: Jak napsat úvahu?

Zařazení: Slohové práce

Přidal(a): Nikola Strnadová

 

Dostali jste za úkol napsat úvahu a nevíte si rady? Pokud hodláte začít psát, tak určitě ne to, co vás zrovna napadne. Řekneme si tedy pár tipů, co psát a čemu se raději vyvarovat.

Vyberte si nějaké téma. Nejlépe takové, kterému alespoň trochu rozumíte, a zapíšete si nějaké ty základní a důležité informace. Informace a vaše nápady si napište postupně a srozumitelně tak, aby dávaly smysl.

Začněte si tvořit úvod. Uvedete čtenáře do problému. Není na škodu uvést nějaké obecně vysvětlující fráze. Může vám to pomoct ujasnit si, o čem chcete psát a nebudete opakovaně odcházet od tématu.
Je také potřeba, aby čtenář věděl, co je v dané úvaze důležité a o čem a čím se vlastně zabýváte.

Dobré je určitě zmínit, k jakému cíli se chcete dopracovat. Např. Jako první bych zmínil.

Pokud máte úvod hotový, pak se můžete pustit do psaní vlastní práce. Na začátku je dobré zmínit nejdůležitější informace a argumenty. Své vlastní myšlenky rozepisujte do různých odstavců a jednotlivé odstavce je potřeba dobře a logicky strukturovat. Strukturovat jednotlivé odstavce je dobré tak, že na začátku odstavce napíšete uvedení do problému, průběh problému a nakonec napsat, k jakému závěru jste nakonec dospěli.

Protiargumenty jsou také důležitá věc. Na konci stati je dobré nějaké ty protiargumenty zmínit tak, aby bylo vidět, že jste se na situaci dívali z více úhlů.

Dostali jste se pomalu ale jistě k závěru vaší úvahy. Začněte tvořit závěr vaší práce. V závěru je určitě důležité zmínit hlavní myšlenky úvahy. Dále zmiňte, k jakému závěru jste v práci dospěli. Pokud si chcete práci ještě nějak vylepšit, pak můžete na konec vymyslet nějaký výstižný citát. Není to samozřejmostí, ale lze si tak lehce přilepšit a dát tomu trochu větší úroveň.