Jak vybrat tablet dostupný pro studenty

Moderním a hodně využívaným studijním prostředkem dnešní doby je bezesporu tablet. Tablet totiž propojuje kvalitu a obsah klasického notebooku, díky svým rozměrům je ovšem podobně snadno přenosný jako běžný mobilní telefon. Na rozdíl od něj je ale větší, takže umožňuje využívání přehlednější obrazovky, na rozdíl od notebooku zase není tak těžký, abyste jej bez problémů nemohli mít stále u sebe. Jak vybrat tablet dostupný pro studenty a zároveň splňující všechny potřebné parametry pro učení?

 

 

Ne každý student si může příliš studiu přivydělávat nebo má natolik finančně silné zázemí, aby nemusel řešit peníze. Proto i pro studentský tablet je častým hlavním faktorem výběru jeho cena. Je zřejmé, že většinou s vyšší hodnotou se dá očekávat i větší zábava. A že tablet za více než dvacet tisíc korun bude nabízet o něco více než běžné mobily. Ale není třeba ztrácet hlavu, i tablet do 5 000 Kč toho může nabídnout překvapivě mnoho. Jen je třeba vědět, na co se při výběru zaměřit.

 

 

Nejčastější způsob využití

Na tabletu se dají ve škole i doma snadno pouštět výuková videa, číst studijní materiály v komfortní velikosti, zpracovávat školní projekty, vytvářet grafické práce, ovšem také pracovat na teamových úkolech, sledovat výuku online nebo jej běžně využívat pro surfování po internetu či sociálních sítích. Podle toho, co více preferujete, můžete volit základní modelové řady.

 

Operační systém

Důležitým prvkem výběru je operační systém. Můžete volit:

  • Tablety s Windows, které jsou nejvíce příbuzné běžným notebookům nebo stolním počítačům. Standardní výbavu nyní tvoří Windows 8 nebo 10, která vám ulehčí kompatibilitu právě s vašimi dalšími zařízeními. Často není problém dokoupit i externí klávesnici a ze svého tabletu si vlastně malý notebook udělat.
  • Tablety s Android najdete u většiny významných výrobců. Nabízí naprosto skvělé pracovní prostředí a snadnou ovladatelnost. Pokud ovšem chcete investovat víc, můžete klidně sáhnout i po tabletech s iOS, typicky tedy iPadech, která patří do rodiny výrobce Apple.

 

Displej

Vzhledem k tomu, že tablet je převážně využíván přes obrazovku, je kvalita displeje celkem zásadní. Bylo by dobré, aby displej nabízel dostatečnou ostrost za jakéhokoli vnějšího světla. Nutné jsou samozřejmě co nejširší pozorovací úhly. Jak se vyznat v konkrétních technologiích? Jednoduše:

  • Tablety s AMOLED nebo Super AMOLED nabízí velmi dobré pozorovací úhly, zároveň rychlou odezvu a širokou paletu barev.
  • Tablety s IPS LCD zase výborně fungují za extrémních podmínek, například při slunečním svitu nebo pod zářivkami, bývají vybaveny i dobrým úsporným režimem.
  • iPady mají technologii Retina, která mimo jiné poskytuje velmi vysoké rozlišení.

 

Velikost a váha

Stejně jako u mobilu nebo notebooku i tablety se liší velikostí a váhou. Menší a lehčí samozřejmě užijete všude při cestování nebo kde chcete omezit zbytečnou zátěž, větší zase nabízí hodně pracovního vyžití. Ovšem to už záleží na každém jednotlivci, čemu dává přednost. Každý typ má své výhody.

 

Procesor

Kvalitní funkci jakýchkoli spuštěných programů nebo aplikací ovlivňuje procesor. Platí, že čím vyšší výkonnost, tím lepší odezva a rychlost reakcí tabletu. Běžně lze koupit tablety 4 až 8 jádrové.

 

Operační a vnitřní paměť

U tabletu volte modely s operační pamětí ideálně kolem 2 GB, výborně vám pomůže při všech vašich úkolech. Co se týče vnitřní paměti, snažte se zaměřit na vyšší hodnoty. Ovšem řada tabletů má možnost instalace SD karty, která může paměť zařízení rozšířit. Lze využívat třeba na fotografie, videa a mnohé další. To může problém s nižší interní pamětí snadno vyřešit.

Při volbě vhodného studentského tabletu může pomoci i další výbava, třeba vestavěný fotoaparát, způsoby a možnosti připojení k dalším zařízením nebo dostatečná výdrž baterie, což i v cenově dostupných typech může mile překvapit.