Jiří Žáček – životopis


Warning: Undefined array key "https://rozbor-dila.cz/nakladatelstvi-ceskoslovensky-spisovatel/" in /data/web/virtuals/236077/virtual/www/domains/rozbor-dila.cz/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192

literatura

 

Jméno: Jiří Žáček

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento český autor je proslavený zejména svou tvorbou pro děti. Jedná se o spisovatele i básníka, překladatele a autora mnohých učebnic pro děti.

 

Život

Jiří Žáček je dosud žijícím autorem, narodil se 6. listopadu 1945 v Chomutově. Své dětství ale strávil ve Strakonicích na jihu Čech (v městské části Kadaň-Prunéřov), kde také navštěvoval školu. V letech 1959 až 1963 studoval Střední průmyslovou školu stavební ve městě Volyně. Dalšího studia se mu dostalo v Praze, kde v letech 1963 až 1970 začal studovat fakultu ČVUT.

Po škole nastoupil na tříletou praxi ve vodohospodářské správě. Bylo to ve městě Benešov u Prahy. Právě v tomto období Žáček pochopil, že inženýrský život není pro něj a přešel k umělecké tvorbě – k literatuře.

Začal pracovat jako redaktor v různých nakladatelství. V této pozici působil až do roku 1991. byl redaktorem v nakladatelství Československý spisovatel, půl roku strávil v nakladatelství Carmen. Od roku 1992 až 1994 působí v časopise Vlasta.

Po roku 1994 se začal živit jako spisovatel na volné noze. Dodnes žije se svou rodinou v Praze – má manželku a dvě děti. Známý herec a moderátor Jakub Žáček je jeho synem (v současné době působí v HaDivadle, známe ho ale například ze seriálu Comeback, kde získal vedlejší roli, nebo z filmu Zoufalci – z televize ho dále můžeme znát jako komika z pořadů jako je „Comedy club“ nebo „Na stojáka“).

Za své celoživotní dílo získal hned několik ocenění u nás, i na Slovensku. V roce 2011 získal Cenu Jána Smreka v Bratislavě. Tato cena je na Slovensku velice prestižní, získali ji mimo jiné takoví umělci, jako je Ludvík Kundera, Tomas Traströmer a další.

Mezi další ocenění patří Medaile za zásluhy udělená roku 2015 a titul zasloužilého umělce, kterému se těší již od roku 1987.

 

Dílo

Anonymní múza

Jedná se o knihu z roku 1976, která je napsána pro dospělé. Jedná se o třetí básnickou sbírku tohoto autora.

Aprílová škola

Tato básnická sbírka z roku 1978 srší veselostí a jazykovým vtipem. Jedná se o knihu určenou pro děti.

České moře

Kniha pochází z roku 1999. To, že Česká republika nemá moře, víme všichni. České moře je tak slovní spojení, které probouzí naši fantazii. Autor zde spojil síly s Miroslavem Huptychem, který knihu doplnil svými kolážemi.

99 dědečků a 1 babička

Jedná se o knihu z roku 2001. Tato kniha obsahuje poezii seskládanou v útvaru zvaném limerik – tedy pětiverší s rýmovou strukturou a-a-b-b-a. Jedná se celkem o 100 limeriků, které autor napsal jako poctu Edwarda Leara.

Červené paraplíčko

Tato kniha je plná sonetů. Byla vydána v roce 2010. Verše jsou laděné do různých pocitů – poezie je vážná i rozmarná, láskyplná i ironická – jako život sám.

Čáry máry fuk, ať jsem zase kluk!

Tato kniha je z plná veršů z roku 2012. Tyto verše našly svou inspiraci v dílech Josefa Lady. Kromě toho je v knize představeno také dětství tohoto velkého umělce. Díky tomuto spojení se ocitáme ve světě hastrmanů, víl a mluvících kocourů.

Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky

Tato básnická sbírka je z roku 2013 a (jak už název napovídá) je určená pro děti. Možná si to neuvědomujeme, ale náš svět je plný kouzel – alespoň tak by se to mohlo zdát někomu ještě ze začátku minulého století. Z těchto kouzel můžeme jmenovat televizi, letadla a další vymoženosti dnešní doby. To ale neznamená, že nás i nadále nepřitahují kouzelníci a jejich tajemný svět. Kniha je plná magických zaklínadel, kouzelných proměn, Veselých i strašidelných rýmů.

Chytré pohádky pro malé rozumbrady

Tato kniha z roku 2014 je doplněna ilustracemi od Adolfa Borna. Je plná fantastických pohádek a nadpřirozených bytostí. Rozum, moudrost a vtip si ale dokáží poradit s jakoukoli svízelnou situací, která se v pohádce namane.