Jiří Suchý – životopis

literatura

 

 Jméno: Jiří Suchý

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jiří Suchý

Jiří Suchý je významnou postavou české divadelního, hudebního i filmového světa. Dosud žijící autor působí zejména v Divadle Na Zábradlí a v Semaforu. Působí jako divadelník, básník, spisovatel, skladatel, hudebník, grafik, výtvarník, filmař, ale také divadelní režisér. Svou tvorbu spojil s Jiřím Šlitrem, po jeho smrti pak s Jitkou Molavcovou.

 

Život

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Od svých pěti let ale žije v Praze. V roce 1947 již začíná pracovat jako grafik reklamních ateliérů Propagační tvorba. Právě tohle místo se stane inspirací pro Suchého následující tvorbu – Viktor Sodoma, který v reklamních ateliérech také působí, vymýšlí vlastní texty pro písně ze západního rozhlasu. A spolu se Suchým začínají vymýšlet první privátní rozhlasové programy.

V roce 1955 založili manželé Sodomovi hudební skupinu s názvem Akord club. Suchý pro ně pak složil několik českých písní převzatých z mnichovského rozhlasu, který poslouchal již během období, které strávil na vojně. Z písní, které takto vznikly, můžeme jmenovat například Letní den, Zlomil jsem ruku tetičce, Blues pro tebe nebo Mám rád blues. Avšak role skladatele mu nestačila, později se ke skupině připojil – hrál zde na basu. Také Šlitr se stal součástí skupiny. Vystupovali tehdy zejména v Redutě.

V roce 1958 vystoupili Suchý se Šlitrem ze skupiny Akord club, aby založili vlastní skupinu. Spolu s Ivanem Vyskočilem založili téhož roku Divadlo Na zábradlí. Avšak po vzájemných neshodách se Suchý krátce po založení Divadla Na zábradlí rozhodl na krátký čas vrátit do Reduty.

Od roku 1959 ale už Suchý působí v divadle Semafor, které založil společně se Šlitrem a Havlíkem. Zde také vznikala série Zuzana je sama doma, kterou následovaly další a další díly.

 

Dílo

Dílo Jiřího Suchého patří hlavně divadelní tvorbě. Složil celou řadu zábavných písní, inspirovaných západní hudbou. Divadlo Reduta bylo prvním místem, kde Suchý umělecky působil. Ne však posledním. Stal se spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a v roce 1959 založil spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor.

Šest žen – Jedná se o divadelní hru s písničkami, která vznikla v roce 1957 po vzájemné spolupráci Suchého, Vyskočila a Horníčka. Součástí hry jsou písničky jako Dudy a basa, Láska se nevyhne králi a další.

Kdyby tisíc klarinetů – Premiéra této slavné hry se konala v Divadle Na zábradlí roku 1958. Sám Suchý si v ní zahrál. Na filmovém muzikálu, který vznikl roku 1964, měl Suchý velký podíl.

Faust, Markéta, služka a já – Jedná se o další hru pro Divadlo Na zábradlí, kde ale již Suchý nevystupoval, protože toto divadlo opustil.

Člověk z půdy – Jedná se o první hru, která se hrála v divadle Semafor. Premiéru měla 30. října 1959. V této hře excelovali známý herci, jako je Miroslav Horníček, Miloš Kopecký či František Filipovský. Součástí této hry je i písnička Včera neděle byla.

Ukradený měsíc – Hra, která byla v Semaforu předvedena roku 1960 podle díla Ludvíka Aškenazyho (autor Malého prince).

Zuzana je sama doma – Písničkový pořad představený v roce 1960 v divadle Semafor s texty od Jiřího Suchého. V roce 1961 pak vyšel další díl tohoto písničkového pořadu, a to pod stejným jménem. Další díl byl uveden v roce 1963, pod názvem Zuzana není pro nikoho doma.  Následuje písničkové pásmo z roku 1965 nazvané jako Zuzana je všude jako doma.

Taková ztráta krve – Tato komedie byla uvedena jako premiéra v divadle Semafor v roce 1960. Také zde je řada Suchého textů.

Papírové blues – V roce 1961 byl v Semaforu uveden i tento pořad, který vznikl na základě povídek Jiřího Suchého a básní Christiana Morgensterna.

Jonáš a tingl-tangl – Jedná se o kabaret, ve kterém Suchý získal svou image tak, jak ji známe dnes – gentleman se slamákem a hůlkou.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.