John Ronald Reuel Tolkien – životopis

 

 Jméno: John Ronald Reuel Tolkien

 Přidal(a): Caterine

 

 

John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973)

J.R.R.Tolkin byl anglický spisovatel a univerzitní profesor, známý je především díky jeho dílům Hobbit a Pán Prstenů

 

Životopis

Tolkien se narodil 3. ledna v Bloemfonteinu (dnešní Jihoafrická republika), tam však nevydrželi dlouho a tak se spolu se svým otcem Arturem a svou matkou Mabel odstěhovali zpátky do Anglie. Ještě předtím se jim narodil Tolkienův bratr Hillary Artur Reuel Tolkien.

Otec však brzy onemocněl a krátce nato i zemřel na krvácení do mozku. Mabel se tedy rozhodla se na nějaký čas odstěhovat za jejími rodiči do Birmighamu. Mladičký Tolkien byl velmi nadaný student, ze začátku ho učila jen Mabel, později nastoupil do Školy svatého Filipa, poté na Školu krále Edwarda v Birmighamu, a nakonec absolvoval i Oxford.

Když bylo Tolkienovi 12 let, zemřela mu i jeho matka Mabel na cukrovku. Byl vychováván místním knězem Francisem Xavierem Morganem, jemuž Mabel své syny svěřila do opatrovnictví. V 16 letech poznal svou jedinou lásku Edith Brattovou.

Když přišla 1. světová válka, byl Tolkien povolán do armády jako podporučík. V říjnu 1916 se nakazil tzv. „zákopovou horečkou“, takže strávil dlouhý čas v nemocnici a zbytek války už nebojoval. Zde pak začal pracovat na své první knize „The Book of Lost Tales“, pohádkových příbězích.

Po válce pracoval Tolkien nejprve na Novoanglickém slovníku (New English Dictionary, nyní Oxford English Dictionary). V roce 1920 se přestěhoval do Leedsu, kde na katedře angličtiny tamní univerzity dosáhl titulu profesora, ale roku 1925 se vrátil zpět do Oxfordu, kde byl jmenován profesorem anglosaštiny.

John a Edith spolu měli 4 děti, a to John Francis Reuel, Michael Hillary Reuel, Christopher John Reuel a Priscilla Anne Reuel. Po smrti své ženy Edith r. 1979, obdržel Tolkien od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Dne 2. září 1973 Tolkien ve věku 81 let zemřel.

 

Díla

Hobbit – Kniha je určena pro dětské čtenáře, ale zároveň zapadá do autorem budované sítě příběhů. Vznikl původně jako „vedlejší produkt“.

Pán Prstenů – Někdy bývá označován za zakládající dílo žánru fantasy. Je to třetí nejprodávanější román vůbec – prodalo se 150 milionů výtisků. Tolkien ho zamýšlel jako celek složený ze šesti knih a přál si, aby vyšly v jednom svazku. Rozdělení do tří svazků prosadil až vydavatel.

Silmarillion – Obsahuje dějiny jeho příběhů. Jde o knihu obsahující spoustu jmen, neboť neklade hlavní důraz na příběh, má spíše charakter kroniky. Kniha byla vydána až po autorově smrti a to je synem Christopherem.

Húrinovy děti – Húrinovy děti jsou velkolepým příběhem o statečném válečníku Túrinu Turambarovi. Je to ten nejsmutnější a nejtemnější z Tolkienových příběhů.

Nedokončené příběhy –  Kniha obsahující vedlejší a alternativní verze příběhů

Tulák Rover – Knihu vymyslel Tolkien pro svého syna, když ztratil svou oblíbenou hračku, černobílého pejska, který je také hlavním hrdinou knihy.

 

Zajímavosti 

  • Na náhrobku v Oxfordu na hřbitově Wolvercote, kde jsou pochováni on i jeho žena, jsou vytesána i jména postav Beren a Lúthien.
  • Tolkien vytvořil 15 umělých jazyků (quenijština a sindarština…)
  • Pro stálou popularitu a vliv je Tolkien často považován za nejdůležitějšího z otců žánru moderní hrdinské fantasy