J. K. Rowlingová – životopis

literatura

 

 Jméno: Joanne Kathleen Rowlingová

Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Joanne Rowlingová je velmi známá zejména jako autorka série fantasy knih o Harrym Potterovi. Píše pod pseudonymem J. K. Rowling nebo také pod pseudonymem Robert Galbraith. K. V pseudonymu odkazuje na jméno babičky Joanne Rowlingové, které zní Kathleen. Tato britská autorka se stala jednou z nejznámějších spisovatelek na světě.

 

Život

Joanne Rowlingová se narodila 31. července 1965 je britská autorka a scénáristka, která se proslavila zejména díky své sérii o Harrym Potterovi. J. K. Rowlingová žila v Edinburghu, ve Skotsku, a jako svobodná maminka se snažila prorazit svou první knihou s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Dětský fantasy román se stal mezinárodním hitem a Rowlingová se stala mezinárodním literárním pojmem v roce 1999, kdy se Harry Potter dostal na seznam nejlépe prodávaných knih The New York Times. Teprve poté se kniha dočkala úspěchu také ve Velké Británii.

J. K. Rowlingová vystudovala Univerzitu v Exeteru. V roce 1990 se přestěhovala do Portugalska, kde začala učit angličtinu. Zde se setkala s portugalským novinářem Hortem Arantesem, s nímž měla v roce 1993 dceru Jessicu. Poté, co její manželství skončilo rozvodem, se Rowlingová se svou dcerou přestěhovala do Edinburghu, žila poblíž své mladší sestry, Di.

Jako matka samoživitelka se snažila pro svou dceru udělat maximum a začala pracovat na své první knize o Harrym Potterovi. Myšlenka na knihu ji údajně napadla, když cestovala vlakem z Manchesteru do Londýna v roce 1990.

26. prosince 2001 se J. K. Rowling vdala za anesteziologa Neila Murraye. Spolu s ním má další dvě děti – Davida (narozen v roce 2003) a Mackenzie (narozena v roce 2005).

Všechny knihy o Harrym Potterovi byly zfilmovány – první díl vyšel na podzim 2001 a byl režírován Chrisem Columbem. Harryho Pottera ztvárnil Daniel Radcliffe, jeho nejbližší přátele Emma Watson a Rupert Grint.

 

Dílo

Harry Potter a kámen mudrců

Po řadě odmítnutí, J. K. Rowlingová konečně prodala svou první knihu za přibližně 4000 dolarů. Kniha, která se poprvé objevila v obchodech v červnu 1997, byla začátkem série sedmi knih, které zaznamenávaly život mladého čaroděje Harryho Pottera a jeho přátel na Bradavické škole čarodějnictví.

Harry Potter a tajemná komnata

Druhá kniha v sérii Harryho Pottera vyšla v červenci 1998.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Třetí kniha série vyšla v červenci 1999. Následující léto, první tři knihy Harryho Pottera vydělaly přibližně 480 milionů dolarů za tři roky, s více než 35 miliony kopií v tisku ve 35 jazycích.

Harry Potter a ohnivý pohár

Fenomenální reakce na knihy Rowlingové vyvrcholila v červenci 2000, kdy se čtvrtý svazek série, Harry Potter a Ohnivý pohár, stal nejrychleji prodávanou knihou v historii.

Harry Potter a Fénixův řád

Po odloženém datu vydání, pátá kniha série o Harry Potterovi vyšla v červnu 2003.

Harry Potter a princ dvojí krve

Šestá kniha, vydaná v červenci 2005, prodala ve Spojených státech během prvních 24 hodin 6,9 milionu kopií, což je největší prodej v historii publikování.

Harry Potter a relikvie smrti

Sedmý a poslední díl série Harryho Pottera se ještě před svým vydáním stala v předobjednávkách nejčastější knihou. V této sérii už J. K. Rowlingová neplánuje psát další knihy, i když úplně tuto možnost nevyloučila.

Bajky barda Beedleho

Tato sbírka pěti bajek zmíněných v knize Harryho Pottera byla vydána 4. listopadu 2008. Rowlingová věnovala veškerý svůj autorský honorář z této knihy charitativní organizaci na pomoc dětem. Tato organizace se snaží o podporu institucionalizovaných dětí ve východní Evropě.

Prázdné místo

Jedná se o první knihu, která byla zaměřena pro dospělé. Zveřejněna byla v září 2012. Tento román je temná komedie o místních volbách v malém anglickém městě Pagford, dostala smíšené recenze. Recenze knihy v The New York Times označila román jako „zklamání“ nebo „nudný“. Nicméně Telegraph dal knize tři hvězdy z pěti.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.