Když se dva perou třetí se směje – vyprávění

sloh

 

Jméno práce: Když se dva perou třetí se směje

Slohový útvar: Vyprávění

Přidal(a): Sára

 

 

Když se dva perou třetí se směje

Myslela jsem si, že svědkem tohoto přísloví jsem nikdy nebyla. Avšak poté jsem si uvědomila, že toto přísloví se kolem mne vyskytuje v hojném počtu. Nejen, že jsou tímto příslovím inspirovány i mnohé dramatické filmy, a především jejich zápletky, ale také dokumenty s přírodní tematikou.

Nedávno jsem se dívala na přírodovědný dokument, ve kterém se lvu v hlavní roli toto přísloví stalo osudným.

Sluneční paprsky byly neúprosné a starý lev nejedl už 3 dny. Kráčel krajinou v duši doufajíc, že narazí na nějakou kořist. Smířen se svou smrtí však dorazil k tůni, kde to životem jen překypovalo. Ze svých posledních sil se rozběhl a skolil k zemi buvola. Než však posledním kousnutím buvola usmrtil, z křoví se k němu rozběhl mladší lev. Ti se o kořist začali prát a zaneprázdněni sami sebou přišli o kořist úplně. Buvol se totiž vzpamatoval, zvedl se a utekl. Buvol dostal druhou šanci na život a starému lvovi byl upřen.

Uvědomila jsem si, že toto přísloví se nevyskytuje jen ve filmech a v říši zvířat. My, lidé jsme tímto příslovím velice často poznamenáni. Lidé se na cestě za svými úspěchy velice často soustředí na podněty, které je na jejich cestě ovlivňují, a často svou cestu kvůli nim i úplně ztratí. Ženeme za svými cíli, ale velice často se necháme rozptylovat okolnostmi. To je náš rival – mladší lev. A kvůli nepřejícím „lvům” často sejdeme z cesty a ztratíme svůj cíl – kořist. Nesmíme se nechat rozptylovat a musíme si tvrdě jít za svými sny a cíli.

A proto, ať jste sebemíň vyčerpaní, oslabení, či hladoví jako náš lev, nevzdávejte se. A co je hlavní, poučte se ze svých chyb a nepřestávejte lovit.

 

Hodnocení: 1 = výborně