Kingsley Amis – životopis

literatura

 

 Jméno: Kingsley Amis

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Kingley Amis je britský autor, který vystudoval oxfordskou univerzitu. Tu musel studovat nadvakrát, protože válka jeho prvotní studium přerušila. Kingsley Amis tak musel odejít do války a poté Oxford dostudoval. Ve válce dosáhnul hodnosti poručíka. Po studiích působil jako profesor angličtiny na různých univerzitách ve Velké Británii a Spojených státech.

 

Život

Sir Kingley Amis se narodil 16. dubna 1922 v Londýně a zemřel 22. října 1995 v Londýně. Byl to spisovatel, básník, kritik a učitel. Po studiích, od roku 1949 do roku 1961 vyučoval na univerzitách ve Walesu, Anglii a ve Spojených státech.

V roce 1954 vydal svůj první román a ten se stal hned úspěšným. Jedná se o román Šťastný Jim, který přiměl kritiky, aby se připojili do skupiny Amise a Angry Young Men (mladí rozzlobení muži), kteří vyjádřili podobnou společenskou nespokojenost. Tato skupina na jednu stranu pohrdá vysoce postavenými lidmi, na druhou stranu si však uvědomuje, že je potřebuje.

Stejného antihrdinu obsahuje také druhý Amisův román Ten nejasný pocit, který byl vydán roku 1955. Roku 1958 vychází další román Mě se tu líbí o tak trochu nedobrovolné pracovní cestě do Portugalska. Roku 1963 vydává další knihu Tlustý Angličan, která vznikla na základě pozorování získané z výuky ve Spojených státech.

Amis vydal více než 40 knih, z nich je asi 20 románů, mnoho svazků poezie a několik sbírek Esejů.

Amis vydala více než 40 knih, včetně asi 20 románů, mnoho svazků poezie a několik sbírek esejů. Pro Amisovy knihy je typický zjevný nedostatek soucitu s postavami a ostře satirické vykreslení dobře otáčeného dialogu. Jako básník byl Amis reprezentativní člen skupiny, někdy nazývané „The Movement (Hnutí)“. Jeho básně se začaly objevovat v roce 1956 v antologii New Lines. Básníci, kteří patřili této škole, napsali podhodnocený a disciplinovaný verš, který se vyhýbal pokusům a grandiózním tématům. V roce 1990 byl Amis vyznamenán a jeho paměti vyšly v roce 1991. Jeho syn Martin Amis se stal také známým spisovatelem.

 

Dílo

Šťastný Jim

Jedná se o první román Kingsleyho Amise. Byl vydán roku 1954 a roku 1957 byl zfilmován. Hned tento první román byl okamžitě úspěšný a zůstává nejoblíbenějším dílem od tohoto autora. Hlavní postavou je nespokojený antihrdina, mladý instruktor jménem Jim Dixon. Ten ztělesňuje důležitou společenskou skupinu, která se zvedla díky stipendiím z nižších středních a dělnických pozic. Pohrdá vysoce postavenými lidmi, ale současně s nimi musí vycházet, aby nepřišel o místo.

Mě se tu líbí

Kniha z roku 1958, ve které Amis popisuje svou pracovní cestu do Portugalska, kterou musel absolvovat i s celou svou rodinou. Hlavní postavou je Garnet Bowen, lektor, který miluje vše anglické, a naopak je odpůrcem všeho neanglického. Avšak jeho manželka Barbara je velkou vyznavačkou exotiky. Blíží se čas dovolených, a tak Garnet musí začít přemýšlet o tom, kam vyrazí. Trn z paty mu vytrhne zaměstnavatel, který ho pracovně i s celou rodinou vyšle do Portugalska.

Tlustý Angličan

Román vznikl roku 1963. Hlavní postavou je Angličan středního věku, který ukazuje odpudivou tvář snobství.

Egyptologové

Kniha je plná anglického humoru a satiry. Vypráví o skupině pánů středního věku, kteří založí skupinu Egyptologové. Ve skutečnosti má členství v této skupině zakrýt jejich zálety.

Chci to hned

Jedná se o milostný vztah dvou mladých lidí, kterým ale nepřejí dívčiny rodiče. Mladý muž dívku chce nejprve pro peníze, později se do ní skutečně zamiluje. Dívka trpí sexuálními problémy.

U zeleného muže

Tato satira je parodií na současné horory.

Přeměna

Jedná se o satirický román pojednávající o chlapci, jenž má být vykastrován proto, aby si zachoval svůj krásný soprán pro církevní hudbu.