Král Krysa – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Král Krysa

Autor: James Clavell

Přidal(a): David Hampl

 

 

James Clavell

  • Narodil se 10. října 1924 v australském Sydney, zemřel 7. září 1994 ve švýcarském Vevey.
  • Anglický spisovatel, scénárista a režisér.
  • Pocházel z rodiny důstojníka britského královského námořnictva, v dětství se tak s rodiči často stěhovali.
  • Aktivně se účastnil druhé světové války, do které vstoupil v pouhých šestnácti letech, bojoval v Malajsii proti Japoncům. Během bojů byl zraněn, zajat a tři roky pak strávil ve vězení zajateckého tábora Čangi nedaleko Singapuru. Kruté zážitky ze zajateckého tábora se pak staly základem jeho nejznámějšího díla.
  • V padesátých letech se jeho manželkou stala herečka April Strideová, díky níž se tak dostal blíže k filmu a společně se pak přestěhovali do Hollywoodu. Zde začal psát scénáře a také knihy.

Díla

  • Král Krysaromán odehrávající se během druhé světové války v japonském zajateckém táboře Čangi, ve kterém čerpal ze svých vlastních zážitků.
  • Šógun – děj se odehrává v Japonsku přibližně na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století a je přiblížením japonské kultury.

 

Světová literatura 2. poloviny 20. století

  • Literatura 2. poloviny 20. století je velmi různorodá a rozmanitá a zároveň je ovlivněna událostmi, které se ve světě v této době udály. Rozvíjí se především nejrůznější prozaické literární žánry, romány, povídky, novely, ale vznikají i díla básnická a dramata.

K nejznámějším anglickým spisovatelům 2. poloviny 20. století patří například:

  • George Orwell – světově uznávaný autor, který ve svých dílech skvěle propojil literaturu politickou a sci-fi. K jeho nejslavnějším románům patří dílo 1984 a alegorická Farma zvířat.
  • R. R. Tolkien – jeden z nejznámějších autorů fantasy literatury všech dob. I díky filmovým zpracováním proslul především romány Pán prstenů a Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.
  • Patrick Ryan – britský autor humoristické a satirické literatury. Jeho kniha Jak jsem vyhrál válku bývá někdy svým stylem připodobňována k Haškovým Osudům dobrého vojáka Švejka za světové války.

 

Rozbor díla: Král Krysa

Román, který poprvé vyšel v roce 1962 a do kterého James Clavell zařadil některé své vlastní zážitky z tříletého pobytu v japonském táboře Čangi, který byl určen pro anglické a americké zajatce. Autobiografické prvky vtělil do jedné z hlavních postav – Petera Marlowa.

 

Postavy

  • Král Krysa – jedna z hlavních postav románu, americký desátník, který i v absurdních a nelidských podmínkách zajateckého tábora dokáže nejen přežívat, ale žít. Vynikal schopností sehnat či prodat cokoli, od jídla až po léky. Obchodoval s tabákem, potravinami i s cennostmi zajatců, kteří zemřeli nebo kteří se cenností museli vzdát, aby si mohli koupit nějaké potraviny. Charakterově člověk nevalných vlastností, kterého ostatní vězni nenáviděli, ale zároveň potřebovali k tomu, aby přežili. Pro jeho moc a postavení mu ostatní říkali Král, poznačení Krysa souvisí s tím, že se mu v podzemí tábora podařilo zřídit jakousi farmu na chov krys, jejichž maso prodával, i s jeho chováním k ostatním lidem. V táboře má zcela mimořádné postavení, ale svým způsobem se bojí okamžiku osvobození, protože za hranicemi tábora není nikým, nemá přátele, ani rodinu. Peníze, které si celou dobu šetřil, aby byl po osvobození bohatý, najednou neměly žádnou cenu, neboť šlo o japonskou měnu.

 

Obsah díla

Román je na pomezí fikce a literatury faktu a Clavellovi se v něm velmi dobře podařilo zachytit typickou japonskou mentalitu v době války, tedy především stoprocentní snahu dodržet jakýkoli vojenský rozkaz ve spojení s fyzickým i psychickým týráním. I z těchto důvodů byly zajatecké tábora Japonska často přirovnávány svou krutostí k německým koncentračním táborům. Ostatně Clavell byl jedním z pouhých deseti tisíc zajatců, kteří se z počtu přibližně sto tisíc vězňů dožili konce války.

Kniha ukazuje nelidské podmínky v zajateckém táboře i černý obchod, díky kterému zajatci vlastně přežívali a jehož králem byla hlavní postava knihy Král Krysa. Vedle amerického desátníka Krále je další důležitou  postavou britský voják Peter Marlow, který ztělesňuje postavu Jamese Clavella. Podobně jako on byl  sestřelen v malajské džungli a zajat japonskými vojáky. Než byl ale Japonci vystopován a zajat, žil nějaký čas s domorodými Jávany, od kterých pochytil jejich jazyk. V táboře se Petr náhodou seznámil s Králem, když ho Král slyšel mluvit s malajským zajatcem. Uvědomil si totiž, že by mu mohl být nápomocný při obchodech s místními domorodci, a tak ho pozval na cigaretu a smažená vajíčka. Postupně vzniká mezi oběma muži jakési zvláštní pouto, i když jsou v mnohém velmi rozdílní. Na obou postavách autor zároveň konfrontuje rozdíly v osobnostech Angličanů a Američanů. Nakonec se ale oba navzájem obohacují.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.