Kuchyně jako srdce domova – popis

sloh

 

Jméno práce: Kuchyně jako srdce domova

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Májuš

 

 

Kuchyně jako srdce domova

Kuchyně, jak již nadpis napovídá, je často považována za srdce domova. Aby taky ne, když se ve většině domácností jedná o místnost, která je centrem veškerého dění v životě rodiny. Pravdou je, že neméně důležitou místností je i obývací pokoj, ale přece jen, jídlo spojuje. Kuchyně, kterou se chystám popsat, nepochybně slouží jako příjemné místo k trávení společného času jejích obyvatel. Napovídá to jak její velikost, tak praktické rozmístění nábytku.

Kuchyně působí velmi prostorně. Její vzdušnost je dána především vysokým stropem. Nachází se v podkroví a je prosvětlena bílým, dvoukřídlým, polokulatým oknem, nacházejícím se poměrně vysoko ve štítu domu přímo nad sporákem, a dvěma menšími obdélníkovými okénky osvětlujícími kuchyňskou linku. Taktéž ozdobný lustr, tvarem připomínající lucernu se svíčkami, zajišťuje příjemné světlo za večerů, kdy na svět okolo padne tma. Interiér je laděn do bílé barvy. Kontrastem k čisté bílé barvě je tmavá barva kuchyňských skříněk. Pravděpodobně se jedná o dřevo, pro něž je typická tmavší hnědá barva. Při vstupu do místnosti portálem, který nejspíš postrádá dveře, upoutá naši pozornost masivní stůl ze světlé dýhy. Ke stolu je zasunuto šest tradičních, dřevěných židlí s opěradlem. Vzhled stolu je zjemněn skleněnou vázičkou s květinami. Obyvatelé domu odešli z kuchyně před chvílí a pravděpodobně se hodlají brzy vrátit, protože na stole můžeme vidět šálek s čajem či kávou, brýle, noviny a propisku. Nalevo ode dveří se otevírá pohled na samotnou kuchyň ve tvaru písmene L. Kuchyni od jídelního stolu odděluje zdobný ostrůvek se třemi barovými stoličkami. Na stěně, v níž se nachází i vstupní portál, stojí za povšimnutí stříbrná lednice nemalých rozměrů. Kolem ní je bezpočet skříněk a šuplíků. Na stejné straně je umístěna i mikrovlnná trouba. Postupujeme – li dále, ocitneme se v rohu, obsazeném dřezem a osvětleným již zmiňovanými okénky. Nyní jsme se přesunuli na delší stranu, kde se nachází podstatně větší část pracovní plochy a také sporák s troubou. Nad linkou visí skříňky. Některé s prosklenými dvířky, jiné s neprůhlednými. Pod linkou je patrné velké množství úložných prostor v šuplících a skříňkách.

Kuchyně na mě nepůsobí příliš útulně. Popravdě řečeno, nelíbí se mi. Nábytek k sobě příliš neladí, kombinace tmavé kuchyně a světlého ostrůvku je do očí bijící. Tato kuchyně pro mě nepředstavuje místnost, ve které bych ráda trávila čas s rodinou, ale věřím, že jejím obyvatelům skýtá dobré útočiště.

 

Hodnocení: 1 = výborně