Ladislav Klíma – životopis

literatura

 

Jméno: Ladislav Klíma

Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Ladislav Klíma byl známý český prozaik, dramatik i básník. Proslul však zejména jako filozof. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Utrpení knížete Sternenhocha. Jeho filozofii můžeme odhalit ve všech jeho dílech. Podle své filozofie také žil.

 

Život

Ladislav Klíma se narodil 22. srpna 1878 v Domažlicích a zemřel ve věku 49 let na tuberkulózu. Stalo se tak 19. dubna 1928 v Praze. Dnes je pohřben na hřbitově Malvazinky. Jeho otec byl vyučený mlynář, který se ale živil jako úředník v advokátní kanceláři. Působil taktéž jako regionální politik. Otec patřil mezi stoupence Tomáše G. Masaryka.

Od roku 1889 navštěvoval gymnázium v Domažlicích až do roku 1895 (v septimě). Tohoto roku byl vyloučen, protože se hanlivě vyjadřoval o habsburské monarchii. Tento výrok zveřejnil v rámci školní kompozice. Aby mohl dostudovat, přestoupil na gymnázium do Chorvatska – konkrétně ve městě Záhřeb. Ani tato studia ale nedokončil a již po půlroce se vrátil domů. Žil s otcem v Modřanech u Prahy, a to celé tři roky. Jakmile dosáhnul plnoletosti, měl nárok na vyplacení dědictví po zemřelé matce a sestře.

Roku 1904 odjel do Prahy, kde žije z peněz, které získal dědictvím. V roce 1909 umírá i Klímův otec a Ladislav má tak další roky z čeho žít. Další finanční podporu mu poskytovali jeho přátelé – například básník Otokar Březina. Příležitostně si našel i nějaké zaměstnání – pracoval například jako hlídač či řidič.

Po příjezdu do Prahy přispívá do několika časopisů – Tribuny (v letech 1919-1921), Práva lidu (v roce 1925), České slovo, Filozofický ruch, Pramen a Tvorba.

I když zemřel na tuberkulózu, jeho organismus byl oslaben alkoholem a duševním vypětím.

Ladislav Klíma byl již od mládí zaujatý filozofií. Byl autorem různých filozofických děl – statí i úvah. Patří k nejsložitějším osobnostem z období první světové války.

 

Dílo

Dílo je ovlivněné jeho filozofií. Kritizoval pozitivismus a pohrdal univerzitním akademismem. Byl ovlivněn dvěma velikány filozofie – Arthurem Schopenhauerem a Friedrichem Nietzschem. S postupem času se dopracoval ke skepsi.

Svět jako vědomí a nic

Toto filozofické dílo z roku 1904 se zabývá existencí světa. Autor si myslí, že tato existence je závislá na individuálním lidském Já.

Utrpení knížete Sternenhocha

Jedná se o expresionistický román z roku 1928 a nejznámější dílo Ladislava Klímy. Tento román je někdy označován také jako romaneto. Hlavním hrdinou je německý šlechtic, kterému je třicet tři let. Našel si Helgu, která je vzhledem k jeho věku mladá. Popisuje jejich vztah a nevyhýbá se ani těm největším obscénnostem. Helga ho ponižuje a dokonce zabije jejich dítě. Šlechtic proto nechá Helgu zemřít hladem a sám umírá. Podle románu vznikl film s názvem V žáru královské lásky a režíroval ho Jan Němec.

Slavná Nemesis a jiné příběhy

Novela pocházející z roku 1932 vyšla až po smrti Ladislava Klímy – v roce 1979 ji zhudebnila skupina Plastic People of the Universe.

Bílá svině

Toto dílo je jakousi kritikou křesťanství – autor se zde zabývá základy křesťanství a zpochybňuje je.

Matěj Poctivý: Fantastická lidová veselohra o třech dějstvích

Jedná se o drama z roku 1922. O autorství se Ladislav Klíma dělí s Arnoštem Dvořákem. Brzy po premiéře v Národním divadle ale musela být hra stažena.

Lidská tragikomedie

Toto filozofické drama pochází z roku 1991. Hlavními postavami je pět spolužáků, které můžeme pozorovat od jejich mládí až po stáří. Poprvé se se studenty setkáváme v den maturity, poté po dvaceti letech a nakonec po padesáti letech. Hra měla premiéru v HaDivadle Brno.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.