Miloslav Stingl – životopis

literatura

 

Jméno: Miloslav Stingl

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

MILOSLAV STINGL (*1930)

Miloslav Stingl je český spisovatel, cestovatel a etnograf. Setkal se s řadou domorodých kultur a jejich představitelů, tyto zážitky zprostředkovává skrze knihy.

 

ŽIVOT

Stingl se narodil v Bílině, v rodině důlního technika, značnou část svého života včetně dokončení studií na gymnáziu však strávil v Karlových Varech, které považuje za svůj domov. Později se přestěhoval do Prahy. Tam dokončil studium mezinárodního práva na pražské fakultě a začal pracovat jako osvětový inspektor na KNV a v Krajském kulturním středisku. Při zaměstnání vystudoval ještě etnografii a folkloristiku na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Ve filozofii dosáhl doktorátu.

Pracoval v Akademii věd a zodpovídal zde za výzkum mimoevropských národů, jejich kultur a umění. Celý jeho život zasvětil cestování, navštívil 151 zemí, všechny kontinenty, na cestách strávil 19 let svého života.

Vždy ho fascinovalo objevování obyvatelstva navštívených zemí, zajímal se například
o Maye, Polynésany, Aborigeny nebo Eskymáky. Na bázi komunikace či částečné domluvy je schopen jednat v 17 jazycích. S řadou domorodých etnik se Stingl úzce sblížil. Jeden indiánský kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem a dal mu indiánské jméno Okima, což v překladu znamená ,,Ten, který vede“. Při pobytech působil na zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech, díky tomu byl přijat do Société sed Américanistes při UNESCO v Paříži, rovněž do Société des Océanistes.

Literatuře se věnuje od mládí. Na počátku tvorby se věnoval poezii, psal verše pro karlovarský umělecký soubor Rebuz, publikoval v krajském tisku. Mimo svá literární knižní díla připravoval také pořady pro rozhlas a články pro různé časopisy a noviny. Řadíme ho mezi autory literatury faktu. Nikdy nebyl členem žádné politické strany či hnutí.

 

DÍLO

Jeho dílo čítá 41 knih, které vyšly ve 239 vydáních, celkem 16 miliónů 919 tisíc výtisků. Je jedním z nejpřekládanějších a v cizině vydávaných českých spisovatelů. Hodně čerpal ze svých zahraničních cest a vědecké práce, v cizině zase psal texty propagující jeho rodnou vlast. K základním rysům cestopisů patří schopnost sloučit jeho encyklopedické znalosti z mnoha oborů se schopností oživovat dávné lidské osudy a události.

Mimo knižní činnost pořizuje na svých cestách filmové záznamy a obrazový materiál. Byly připraveny různé seriály, například ,,Kolem světa s Miloslavem Stinglem“ nebo ,,Předkové a potomci Vinetua“. Většina materiálu nebyla dosud použita a je uložena v sejfech. Dříve moderoval cestopisný cyklus ,,Klub cestovatelů“.

INDIÁNI BEZ TOMAHAVKŮ – jeho prvotina, píše o předkolumbovské americké civilizaci, objasňuje původ a vývoj indiánských kmenů

ZA POKLADY MAYSKÝCH MĚST – dílo o průzkumech dřívějších badatelů, klade důraz na památky, druhé přepracované vydání nese název TAJEMSTVÍ INDIÁNSKÝCH PYRAMID

UMĚNÍ A KULTURY INDIÁNŮ A ESKYMÁKŮ SEVERNÍ AMERIKY – patří k jeho nejvýznamnějším pracím, vydáno pouze cizojazyčně

UMĚNÍ A KULTURY PŮVODNÍCH OBYVATEL AUSTRÁLIE A OCEÁNIE – další z jeho nejvýznamnějších prací, vydáno pouze cizojazyčně

UCTÍVAČI HVĚZD – kniha, která odkrývá tajemnou minulost bývalých peruánských říší

INDIÁNSKÝ BĚŽEC – dílo rozebírá indiánské sporty, hry a tradice, z nichž některé přežívají dodnes

TETRALOGIE Z OCEÁNIE

  • jeho nejrozsáhlejší dílo, má cestopisný charakter, ukazuje jeho poznatky a autentické zážitky, text má fonografický doprovod, jenž se stal nedílnou součástí díla
  • OSTROV LIDOJEDŮ, POSLEDNÍ RÁJ, NEZNÁMOU MIKRONÉSIÍ, OČAROVANÁ HAVAJ

 

ZAJÍMAVOSTI

  • získal tituly JUDr. a PhDr.
  • stal se čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapú
  • je členem Obce spisovatelů
  • dříve byl členem Svazu českých spisovatelů a Svazu československých spisovatelů
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.