Moje vysněné povolání – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Moje vysněné povolání

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Nikolam

 

 

Doktor – moje vysněné povolání

S blížící se maturitou nám nastává důležitý úkol najít cestu, kterou bude náš život dále směřovat. Někdo má jasno a o svém povolání sní už od malička, ale někdo je v tomto výběru úplně ztracen. Každý z nás by se měl určitě zamyslet nad svými kvalitami a snažit se najít obor, ve kterém by vynikal a který by mu naplňoval život. Pomoci zorientovat se ve všech nabídkách vysokých škol nám můžou různé testy osobnosti, ale nelze nechat rozhodování pouze na nich, slouží spíše k inspiraci. Já už od malička tušila, že mi jsou nejvíce blízké přírodní vědy, ale každý rok se mi líbilo jiné odvětví. Nakonec u mě v boji s farmacií a chemií zvítězila medicína. Přestože mě spousta přátel odrazuje kvůli náročnosti studia nebo velké odpovědnosti, já stále vidím pozitiva v tom, že zkombinuji předměty, v kterých jsem nejlepší, a využiji své znalosti k záchraně lidských životů.

Stát se doktorem je ale dost tvrdý oříšek, jako první překážku musím zdolat náročné přijímací zkoušky. Na mou vysněnou fakultu mají dokonce tři kola, která uchazeče řádně protřídí, avšak úspěšnost mediků při studiu je poté kolem osmdesáti procent. Zatímco jinde na to jdou opačně, protože naberou obrovské množství zájemců a postupně jich i sedmdesát procent vyloučí. Medicína je samozřejmě všude velmi náročná, proto se je třeba smířit s tím, že budu trávit večery s knížkami, zatímco si budou moji vrstevníci užívat vysokoškolský život.  Největší obavu mám však z toho, že po tolika letech trápení, nezvládnu poslední státnice a má snaha přijde naprosto vniveč, protože tituly se na lékařských fakultách na rozdíl od jiných rozdávají až v šestém ročníku. Pokud si ale před jméno jednou opravdu začnu psát MUDr., budu muset udělat ještě jedno důležité rozhodnutí, a to vybrat si obor k atestaci. Z medicíny totiž vycházíte vzdělaní ve všeobecném zdravotnictví a musíte si vybrat specializaci, která vás bude nejvíce bavit a zajímat.

Lékař se umístil v žebříčku prestižních povolání na prvním místě, ale není divu, vždyť na jeho rozhodnutích závisí lidské životy.  I přes náročnost této profese ale nejsou nástupní platy nijak závratné, pohybují se okolo 40 000, samozřejmě se s přibývajícím časem a zkušenostmi zvyšují, peníze ale rozhodně nejsou největším lákadlem tohoto zaměstnání.  Pracovní doba či uplatnění doktorů se nedá popsat úplně jednotně.  Pediatr má vlastní ordinaci a ošetřuje nemocné děti jen v týdnu, gynekolog však musí provést císařský řez i v noci či na Štědrý den, odborník na popáleniny se zase neuživí na malém městě, ale jen ve specializovaných centrech.

Myslím, že mou budoucí cestu nejlépe vystihuje citát Winstona Churchilla: „Chcete na světě vyniknout? Musíte pracovat, zatímco ostatní se baví.“ Dobrého lékaře totiž dělají zkušenosti, proto doufám, že mě bude toto povolání bavit, abych měla snahu stále se v něm rozvíjet a zlepšovat. Ráda bych také poznala zdravotnictví jiných zemí při různých stážích, ale jinak zůstanu věrna svým českým pacientům.

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.