Stereotypy v povolání – fejeton

sloh

 

Jméno práce: Stereotypy v povolání

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): slohovkář

 

Jak rodiče přicházejí o iluze

Když jsme malí, rodiče si v nás tajně hýčkají představu, že z nás bude jednou něco velkého. Doktor, právník, slavný umělec, nositel Nobelovy ceny, ředitel celé zeměkoule. Což se však má brzy změnit. Jak to? Přijde škola. S krutou realitou hned v patách. A v čele toho všeho stojí on. Učitel. Přísný, starý, zapšklý, se svými brejličkami, zpod kterých mžourá na své oběti sedící v lavicích, a jehož zbraněmi jsou učebnice, atlasy a rýsovací pomůcky. Nebo snad učitel po vzoru Igora Hnízda s připraveným pravítkem?

Pravda je, že dnešní učitelé dosáhli různorodého vzezření, takže není tak snadné na první pohled tohoto „nepřítele“ odhalit. Muži, ženy, staří, mladí, vysocí, nízcí, s vlasy i bez nich. A poznávací znamení? Žádné. Dá se říci, že mají dokonalou kamufláž. Učitelé navíc objevili moderní metody, jak své studenty, kteří „rostou jak dříví v lese“, srovnat do latě.

Jelikož jsou to tvorové chytří a vynalézaví, ani jim se nevyhnula moderní vymoženost zvaná internet. Teď už se učitelé neohánějí jen učebnicemi, skripty a grafy ale i internetovým připojením! Tudíž v překladu: V odevzdání úkolu vám nemůže zabránit, ani kdybyste měli černý kašel s tuberkulózou dohromady. Hold pokrok nezastavíš.

Ale nemůžeme přece házet všechny učitele do jednoho pytle! Nechte mě nahlédnout do mého imaginárního atlasu učitelů (který by si, jako velice zajímavý živočišný druh, opravdu zasloužili). S použitím trochy psího názvosloví, jsou tu učitelé, kteří štěkají a nekoušou, pak ti, kteří štěkají a také doopravdy koušou a pak i ti, kteří vám skutečně přirostou k srdci.

 

Hodnocení: 1/2 = výborně/chvalitebně