Muži v ofsajdu – referát

sloh

 

Jméno práce: Muži v ofsajdu

Slohový útvar: Referát

Přidal(a): Machy

 

Muži v ofsajdu – Karel Poláček

Moje zadaná, přečtená knížka se jmenuje Muži v ofsajdu, kterou napsal Karel Poláček. Karel Poláček byl český spisovatel, novinář židovského původu. Narodil se v Rychnově nad Kněžnou, která není daleko od mého domova. Poláček byl docela „rebel“, aspoň tedy za mlada, protože byl vyhozen z gymnázia. Nakonec, ale dokončil maturitu a to v Praze. Dále studoval na právnické fakultě. Bohužel, bohu dík? Poláček musel narukovat do armády v 1. světové válce. Po návratu z války pracoval v ČSR jako úředník a později psal i do novin, což mu znemožňovala německá okupace. Ohledně jeho smrti byl dlouho otazník, protože jak již jsem psala, byl židovského původu, nejdříve se myslelo, že zemřel v Osvětimi v plynové komoře, ale nakonec se našly důvody, které to vyvrací. Sice víme, že nezemřel v plynové komoře, ale kde tedy umřel? To nikdo nemůže říct s jistotou.

Teď už se ale přesunu k jeho dílu, které jsem četla, protože to je určitě věc, kvůli které jste toto začali číst, Muži v ofsajdu, dílo, které vzniklo v roce 1931.  Tento román se odehrává ve fotbalovém prostředí, což pokud jste sportovní fanoušci, tak už jste určitě zjistili. Dílo, zachycuje velmi humorně morálku lidí, převážně fanoušků Viktorie Žižkov a Slávie. Zrovna když jsem četl tuto knihu, tak se v Americe děly, vlastně dějí hrozné věci, ohledně segregace ras, „více česky“ řečeno rozdělování ras, rasismus, diskriminace. V této knížce to je tak trochu zmiňované v podtextu.

To byl takový úvod, seznámení s knížkou a hned se jdu vrhnout na hlavní postavy a poté na děj. Nejhlavnější postava je Eman Habásko mladší, jeho stručná charakteristika je velmi jednoduchá, fanatik. Což jistě musel zdědit po otci, také je to lenoch, ale uvnitř to je velmi dobrý člověk. Když už jsem zmínila toho otce tak ten se jmenuje úplně stejně, akorát je starší. Pro něj by platila úplně ta samá charakteristika, „jaký otec, takový syn“. Další postava je Richard Načeradec, ten musí mít velké srdce, protože i když fandí jinému týmu, pomohl Emanovi. Tento Richard má manželku, která se jmenuje Hedvika Nčeradecová. No a dáme si poslední osobu, trošku takového „záporáka“ a tou je vdova Ouholičková, která je možná uvnitř, někde hluboko hodná, ale je velmi pomstychtivá a neřející, také uháněla Habáska staršího.

Tak teď, když víte něco málo o postavách, povím Vám zkráceně děj, který není vůbec těžký na pochopení. Jednoho dne se Eman Habásko mladší potkává v ochozech na zápase Viktorky Žižkov s panem Načeradcem, vášnivým fanouškem Slavie.Oba fanoušci si vjedou do vlasů, nejde to vyřešit jinak a jsou odvedeni na policejní stanici. Spor se vyřeší, když  dobrák Načeradec zjistí, že je Eman nezaměstnaný. Zaplatí za něj pokutu a nabídne mu dokonce i práci ve svém obchodě s konfekcí. Tam je Eman oblíbený, hlavně u manželky Načeradce Hedviky, která oceňuje jeho charakter.Jeho ale nezajímá Hedvika, ale dívka Emilka Šefelínovou, do které se zamiluje. Láska je vzájemná a dvojice se schází i přes zákaz Emilčina otce. Emana staršího uhání vdova Ouholičková, ale starý Habásko ji  stále odmítá. Aby se pomstila, vykecá vše o vztahu Habáska mladšího, Emilčinýmu otci. Ten zuří, ale když zjistí, že je Emilka těhotná, a po přímluvě své ženy souhlasí s dceřinou svatbou. Na závěr jsou všichni spokojené a vše dobře dopadne, teda až na  vdovu Ouholičkovou, která zůstává sama.

Teď když už víte děj, tak poslední co zbývá, je se podívat na jazykové prostředky, ale nebojte, už jenom krátce, žádné dlouhé čtení. Jazyk je velmi pestrý, hovorový, sem tam se objevuje fotbalový slang. Jsou tam také časté přímé řeči a bystrý z vás si všimnou rozdílné mluvy u jednotlivých společenských vrstev. Vyprávění příběhu je v er- fromě a jde to postupně za sebou, takže chronologicky.

Slibuji, poslední odstaveček, jen chci dílo zhodnotit. Jakožto nadšený sportovec, se mi knížka líbila, byla humorná a zároveň i trochu romantická. Určitě bych ji doporučila.

 

Hodnocení: neuvedeno

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.