Myška cestovatelka – didaktická pohádka

 

Jméno práce: Myška cestovatelka

Slohový útvar: Vypravování (pohádka)

Přidal(a): Andrea Ulrychová

 

 

Myška cestovatelka

Byla jedna malá myška, která vždy snila o tom, že až vyroste, bude hodně cestovat a poznávat nová místa i kamarády, aby poznala celý svět, a tak mu mohla lépe porozumět. Také chtěla pomáhat ostatním. To se prý nejlépe dělá, když toho sám hodně zažiješ a znáš.

Když vyrostla, pořídila si pěkné kolo, baťůžek a vůbec všechny potřeby důležité k cestování (zeptáme se dětí, co všechno můžeme potřebovat, když se chceme vydat na dlouhou cestu) a vyrazila. Nejprve poznávala své okolí a později se vydávala na svém kole dál a dál.

Když už projela všechna místa ve svém okolí a všechna, která byla dál a dál rozhodla se, že poletí někam daleko, kde žijí ostatní jinak a pozná také něco nového (povídáme si s dětmi, kam by mohla myška letět a v čem by to tam mohlo být jiné).

Myška si koupila kulatou mapu světa, které se říká glóbus, roztočila ji dokola, zavřela oči a prstem ukázala na místo, které poletí navštívit.

To místo se jmenovalo Maroko. Na glóbusu bylo umístěno na severu Afriky. Afrika je už jiný kontinent než ten náš a myška se nejprve zalekla, jestli se nebude bát cestovat tak daleko. Také přemýšlela, jak se tam v tom dalekém Maroku s ostatními domluví. Vždyť tam určitě mluví jiným jazykem. Bylo toho hodně, co se myšce honilo hlavou (povídáme si s dětmi, o čem všem mohla myška přemýšlet).

Pak už se začala připravovat na cestu, zabalila hodně věcí do batohu a vyrazila. Cesta to byla dlouhá, ale pokud letíte letadlem, je to jako na kole do vedlejšího města.

Po příletu do Maroka se jí ukázal úplně jiný svět. Všichni jezdili na velbloudech. Oblékali se jinak. Dokonce i pánové nosili dlouhé šaty až ke kotníkům a na hlavách měli turbany, takovou zamotanou látku, aby jim sluníčko nesvítilo přímo na hlavu, protože v Africe svítí slunce mnohem intenzivněji (povídáme si s dětmi o počasí, o tom, co je velbloud, o různých stylech oblékání a dalších odlišnostech).

Myška navštívila nejvyšší horu severní Afriky Džebel Toubkal, poušť zvanou Sahara, Atlanský oceán, krásná zdobená města Fés, Marakéš, Casablanka a poznala spoustu nových kamarádů, kteří se k ní vždy hezky chovali a nejednou královsky pohostili.

Celý výlet do neznáma se myšce velice líbil a nadchnul ji tak, že se rozhodla cestovat dál a dál poznávat nová a nová místa i kamarády a o všem si zapisovat deník, za kterého jednou nechá vytisknout knížku pro ostatní.

A tak myška cestuje po světě, sbírá své příběhy a my si o nich, děti, můžeme společně povídat.

 

Hodnocení: 1 = výborně