Pohádka máje – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Pohádka máje

Autor: Vilém Mrštík

Přidal(a): Hannie

 

 

Rok vydání: 1897

Nakladatelství: Ottovo nakladatelství

 

Děj se odehrává koncem 19. století.

Jedná se o nejznámější dílo Viléma Mrštíka, které bylo také dvakrát zfilmováno.

 

Hlavní téma: kontrast mezi městem a venkovem, láska dvou mladých lidí

Hlavní myšlenka: v příběhu se do sebe zamilují dva lidé z rozdílného prostředí.

Žánr: román

 

Charakteristika zajímavé postavy:

Helenka – představuje ,,pohádkovou bytost“, která žije v harmonii s přírodou. Je velmi krásná, ale zpočátku je plachá a nepřístupná.

 

Obsah:

Děj začíná příjezdem Richarda Gregora do Ostrovačic u Brna. Zde se má konat bál, na který přijde i nádherná šestnáctiletá Helenka, dcera revírníka z ,,Komory“. Pro Helenku je to její první bál, a proto se chová nesměle a nechce jít tančit, pouze pozoruje při tanci ostatní. Ríšovi se ihned zalíbí a rád by si s ní zatančil. Helenka ho nejprve odmítá, ale nakonec svolí, že si s Ríšou zatančí.
Poté odjíždí Ríša zpět do Prahy, kde studuje práva a bydlí u jedné mladé vdovy, která se o něj stará. Ríša však v Praze nechodí na přednášky, ale do různých kaváren a hospod a velmi se zadlužuje. Na Helenku často vzpomíná. O jeho chování se dozvídají rodiče a jeho strýc mu napíše, aby za ním přijel. Ríša tedy odjíždí na faru ke svému strýci. Zde se toulá po okolí a často také zajde do hájovny, kde bydlí Helenka, a doufá, že ji uvidí. Rád by se s ní více poznal, ale ona se mu stále vyhýbá. Ríša jí půjčuje své knihy, píše jí básně a učí ji poznávat květiny, které rostou na její zahrádce.
Helenka se nakonec do Ríši opravdu zamiluje. Začnou spolu chodit na procházky, mají dokonce v lese svoje místo, kde se často schází. Helenčinu otci se však nelíbí, že spolu tráví tolik času. Helenka se také dozvídá o ,,mladé paní“, u které Ríša v Praze bydlí, a nechce se s ním dále scházet.
Poté Ríša odjíždí zpět do Prahy, aby zde dokončil svoje studia. S Helenkou se nakonec usmíří a vezme si ji za ženu.

Další podobné materiály na webu: