Jméno: Norman Mailer
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Americký spisovatel, novinář a také scénárista. Jedním z ústředních témat jeho tvorby byl tak zvaný americký sen. O kvalitě jeho žurnalistické tvorby svědčí i to, že získal dvě Pulitzerovy ceny, zároveň je také považován za inovátora žánru s názvem Nová žurnalistika. Velmi zajímavý byl ale také jeho osobní život či kauzy, do kterých se zapojil.
Život
Norman Kingsley Mailer se narodil 31. ledna 1923 v Long Branch v americkém New Jersey. Pocházel z dobře situované židovské rodiny, což mu umožnilo studovat nejen na univerzitě na Harvardu, ale také na pařížské Sorbonně. Koncem druhé světové války působil jako voják během několika amerických válečných operací v Tichomoří. Po návratu se začal věnovat literární činnosti a také žurnalistice a politice. V souvislosti s politikou například dvakrát kandidoval na starostu města New York. Pokud jde o publicistiku, v polovině padesátých let založil společně se svými přáteli, kterými byli Ed Fancher, John Wilcock a Dan Wolf, časopis The Village Voice, který se věnoval zpravodajství a kultuře. Zajímavostí je, že tento časopis dodnes vychází.
Jeho osobní život byl velmi bouřlivý, byl celkem šestkrát ženatý a z těchto svazků vzešlo osm potomků. Zájem veřejnosti ve své době vzbudilo i jeho obvinění z fyzického násilí vůči jedné ze svých manželek. Mezi jeho koníčky kromě literatury a novinářství patřil také box, jemuž se nějakou dobu intenzivně věnoval. V roce 1980 Norman Mailer pomohl na svobodu Jacku Abbottovi, který byl ve vězení za padělání peněz a vraždu spoluvězně a stal se mezi spisovateli známý díky knize V břiše netvora – Dopisy z vězení, kterou napsal o svých zkušenostech z vězení. Mailer se u komise přimluvil za jeho předčasné propuštění, Jack Abbott ale šest týdnů po propuštění ubodal v kavárně muže. Jak později uvedl, důvodem bylo to, že se na něj muž příliš intenzivně díval. Norman Mailer zemřel v New Yorku 10. listopadu roku 2007.
Dílo
Nazí a mrtví
První a zároveň jedna z nejznámějších knih Normana Mailera. Protiválečný román, který vyšel již roku 1948, tedy krátce poté, co se vrátil zpět z bojů v Tichomoří. Tématem knihy je zachycení osudů vojáků na ostrově v Pacifiku, které je zároveň jakýmsi podobenství společenských vztahů obecně. Na základě úspěchu románu byl podle něj o deset let později natočen i stejnojmenný film.
Americký sen
Čtvrtý román Normana Mailera z roku 1965, který líčí příběh Stephena Rojacka, válečného hrdiny, bývalého politika a univerzitního profesora, kterému se podařilo proměnit jeho akademické znalosti v úspěšnou televizní show. Jeho úspěchy jsou výsledkem úsilí, štěstí a také manželství s krásnou ženou z bohaté a vlivné rodiny, které mu poskytlo dostatečnou sociální prestiž, aby kandidoval dokonce do prezidentské kanceláře. Mailer ale ve svém románu jeho úspěch nikterak neuctívá, spíše se snaží o zhodnocení jeho koncepce, která je jakousi verzí amerického snu. Vypravěčem příběhu je sám Rojack, který pak v závěru dospívá přesvědčení, že materiální prosperita a sociální úspěch mu nepřinesly pocit osobního štěstí a seberealizace.
Katova píseň
Román s dokumentárními prvky, za nějž Mailer roku 1980 obdržel jednu ze svých Pulitzerových cen. Tématem románu je soudní proces s dvojnásobným vrahem Garym Gilmorem, při němž Mailer využil mnoho pravdivých faktů, získaným mimo jiné při rozhovorech s rodinou Gilmora a jeho přáteli. Kniha je rozdělena do dvou částí, v první jsou blíže popsány dvě vraždy, které Gilmore v létě roku 1976 spáchal, ve druhé části se pak autor věnoval odsouzení Gilmora k trestu smrti. První část pomáhá čtenáři pochopit pozadí obou vražd a zároveň lépe poznat Garyho Gilmora prostřednictvím popisu jeho komplikovaného dětství a následných problémů se zákonem, alkoholem či drogami.