Osamělý, osamocený, sám – úvaha

sloh

 

Téma: Osamělý, osamocený, sám

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): DusovaK

 

Osamělý-osamocený-sám

Samota má mnoho podob. Můžeme jí vzdorovat, nebo ji využít jako hrdinové z knih a příběhů. Některé z nás hned pohltí. Jiní, jako já, s ní bojují každý den. Ale co cítím doopravdy? Jsem osamělá, osamocená, nebo dočista sama?

Od malička jsem byla jiná. Netušila jsem, jak tíživý pocit osamělosti přeměnit v něco dobrého. Začíná to pozvolna, nevíte, o čem se s lidmi bavit. Je na to nějaká poučka? Uniká mi něco? Tak časté otázky…Mohla bych ale ze svých odlišných zájmů a vlastností udělat přednost? V okamžik, kdy o tom začnete přemýšlet pozitivně, zlepší se nálada. Osamělost už vás netíží, ale posiluje. Co všechno z toho můžete vytěžit? Být nejlepší ze třídy ve všech předmětech? Proč ne. Přečíst stohy úžasných knih a vstřebávat tak nové a zajímavé informace? Určitě! Ale získá vám to chování přátele? Možná vás někdo bude obdivovat, ale nikdo vás nebude chápat. Zůstanete sami…

Proč tu tak osamoceně stojím? Všimli si vůbec mí spolužáci, že už nesedím s nimi, ale pozoruji je z rohu místnosti? I když si sednu k nim, pořád jsem jako samostatná jednotka. Jsem neviditelná. Nebo bych si to možná přála. Už na samotě nevidím nic pozitivního. Není žádná cesta, která by mě vrátila zpět do dění. Vážně nikomu nechybím? Byla jsem celou tu dobu postradatelná? Byla jsem tu navíc?

Je pátek večer a já sedím sama ve svém pokoji. Zůstanu už navždycky úplně sama? Mí přátelé se venku baví, ale mě po předchozích odmítnutích už ani nezvou. Všem jsem se vzdálila. Čelit tomu pocitu je čím dál těžší. Jak můžu jít dál, jak můžu pokračovat sama, aniž by se na mě zřítil celý svět? Možná odpověď najdu v další knize u dalšího hrdiny. Ty příběhy z jiných světů jsou jako balzám. Možná jsem sama, ale nejsem jediná. Časem se všichni v knihách uzdraví, začnou sdílet svá břemena a své radosti s novými přáteli.

Musím se víc snažit. Vydržím ještě chvíli? Jen pár okamžiků? Přijde mi někdo na pomoc? Samota je břemeno, ale do té doby než se někdo objeví ji budu vydávat za svou korunu a pod tou zátěží se nezlomím.

 

Hodnocení: 1 = výborně