Počítač je moderní bůh – fejeton

 

Jméno práce: Počítač je moderní bůh

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): gigous

 

 

 

 

Stvoření boha

Počítač je moderní Bůh, kterého máme uctívat. Člověk může, nebo nemusí věřit v Boha všemohoucího, ale nikdo nemůže nevěřit v počítač, jeho užitečnost a účinnost. Osobní počítač je teď téměř v každé firmě a většině domácností.

Počítač a počítačové technologie jsou nyní tak složitá věc, že snad ani Bill Gates a Premji, velcí počítačoví magnáti, nemohou plně vysvětlit závažnost a rozsah současných a budoucích možností počítače. Lze říci, že „počítač – bůh“ se dělí na dvě odlišné úrovně. Hmotné části (hardware) – tělo, a nehmotné části (software) – mysl našeho moderního Boha. Hardware se skládá z fyzických součástí počítače, a software z nainstalovaných programů, na kterých počítač běží. Údaje, které se vloží do počítače, se nazývají vstupy. V počítači se přijaté vstupy změní na informace. Tyto informace jsou v počítači zpracovány a výsledkem je výstup.

Nyní je „náš Bůh“ používán u všech druhů technologií a oborů. Je všude a na vrub mu můžeme klást vše. Těžko si bez něj rozsvítíme, nebo pustíme vodu. Řídí naše motorizované cesty do zaměstnání, letecké za odpočinkem. Nedostaneme bez jeho pomoci ani floka v bance, neubytujeme se v hotelu a nekoupíme si nic v obchodech. Bez jeho „našeptávání informací“, by bylo i naše vzdělávání složitější. Léčí nás přístroji, které ovládá, kontroluje zbraně, jež nám mají zajistit bezpečnost. Nosí naši poštu, baví nás, hraje si s námi, pamatuje si za nás, pamatuje si nás, mluví, poslouchá …….. a učí se!
Tedy, zatím ho učíme my. Učíme ho pracovat rychleji, aby nám lépe sloužil, učíme ho syntetizovat potraviny, a učíme ho mnoho dalších věcí, které se nám dělat nechce, nebo je dělat prostě neumíme. Ale co je zásadnější, pomocí nových technik a algoritmů strojového učení ho tvoříme k obrazu svému, neboť se snažíme implantovat mu lidskému myšlení.

Co se bude dít dál? Zničíme svého Boha v nějaké nějaké kybernetické válce, naučí se nakonec samostatně myslet a postaví se proti nám, nebo se jen stane dalším bohem, který nás opustí? Ať tak či tak, nakonec budeme sirotky, a můžeme pouze doufat, že bez pomocí technologií, které ovládá, zvládneme alespoň kulturně „vykonat potřebu“, neboť nový Bůh, se zdá z pohledu moderního člověka mocnější Boha minulého.

 

Hodnocení: neuvedeno