Popis uměleckého díla – Mona Lisa

 

Jméno práce: Mona Lisa – popis uměleckého díla

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Teri

 

 

 

Mona Lisa       

Obraz s touto dámou byl namalován známým italským malířem Leonardem Da Vincim v 16. století. Tento velmi slavný portrét, namalován technikou sfumato, je nyní vystaven v Louveru v Paříži. Technika sfumato spočívá v překrývání světlých vrstev tmavšími za účelem zvýraznit hloubky a tvary, zjemnit rysy a vytvořit tím příjemnou atmosféru.

Dílo zobrazuje mladou ženu vznešeně sedící na dřevěné židli. Její vlnité hnědé vlasy sahající po ramena jsou překryté nenápadným lehkým závojem. Nádech úsměvu ve tváři jakoby napovídal, že něco tají. Mona Lisa je oblečena do tmavých šatů s dlouhými žlutými rukávy a přes ramena má přehozený velký šál, který jí barevně ladí se šaty. Její levá ruka je opřena o opěradlo židle a na ní leží lehce položena dlaň pravé ruky.

Pozadí obrazu vyplňuje nádherná krajina. Vlevo na břehu se skrz les vine prašná cesta a vpravo teče mohutný potok do rozlehlého jezera, které je obklopeno vysokými lesy.

Mnoho vědců si láme hlavy s tím, co chce Leonardo tímto obrazem říci nebo jaké tajemství toto dílo skrývá. Někteří si myslí, že je Mona Lisa po porodu, ale jiní jsou přesvědčeni o tom, že Mona Lisa byl ve skutečnosti muž. Záleží jen na vás, z jakého úhlu pohledu se na tento záhadný obraz podíváte…

 

Hodnocení: 1 = výborně