Posel – rozbor díla

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

rozbor-díla

 

Kniha: Posel

Autor: Markus Zusak

Přidal(a): David Hampl

 

Markus Zusak

 • Narodil se 23. června 1975 v australském Sydney.
 • Jeden z nejznámějších australských spisovatelů, celosvětovou popularitu si získal zejména knihou Zlodějka knih, která se svým tématem vrací do doby druhé světové války.
 • Jeho nevšední jméno souvisí se skutečností, že jeho otec pocházel z Rakouska a matka z Německa. Společně se ale v padesátých letech rozhodli emigrovat do Austrálie a usadili se v Sydney. Markus je nemladším z jejich čtyř dětí.
 • Vystudoval obor anglický jazyk a historie na univerzitě v Novém Jižním Walesu, a nějaký čas se tak živil jako učitel na střední škole.
 • Za svou tvorbu získal několik cen, k nejvýznamnějším patří cena Ethel Turnerové, kterou mu udělil premiér Nového Jižního Walesu.

Díla

 • Zlodějka knih – nejznámější Zusakův román, podle kterého byl natočen i úspěšný film. Jde o životní příběh mladé dívky jménem Liesel, jehož převážná část se odehrává v nacistickém Německu v době druhé světové války. Název knihy souvisí s Lieselinou láskou ke knihám, kvůli které je někdy i kradla.
 • Roky pod psa – kniha příběhů dvou patnáctiletých bratrů Camerona a Rubena Wolfových, která byla určena zejména mladým čtenářům. Jejím volným pokračováním jsou knihy s názvem Smečka rváčů a Když psi pláčou.

 

Zobrazení 2. světové války ve světové literatuře

 • V souvislosti s hrůzami druhé světové války, jejími krutými boji či koncentračními tábory vzniklo velké množství nejrůznějších literárních děl. Je zajímavé, že tato díla vznikají i v dnešní době, kdy od konce války uplynulo již sedmdesát pět let. Hlavními tématy těchto knih jsou zejména odsouzení krutosti války, vliv války na život a psychiku člověka či oslava opravdového přátelství. Příkladem takového díla je i Zlodějka knih Markuse Zusaka.

Spisovatelé

 • Joseph Heller – americký spisovatel, který v době druhé světové války působil jako letec, a v tvorbě tak mohl využít vlastních zážitků. Příkladem je dílo Hlava XXII., satirický román, jehož základní dějovou osnovou je příběh kapitána Yossariana a jehož název je odvozen od absurdního vojenského paragrafu. Román je určitým symbolem nesmyslnosti a absurdity celého válečného běsnění.
 • William Styron – americký spisovatel, který se celosvětově proslavil psychologickým románem Sophiina volba. Jde o dílo o ženě, která válku sice přežila, ale nikdy se jí nepodařilo vyjít z jejího stínu. Z války si totiž nesla trauma, za černý obchod se dostala do koncentračního tábora a musela se rozhodnout, které ze svých dvou dětí pošle na smrt a které na nucené práce a převýchovu. Do konce života má kvůli tomu psychické problémy, výčitky svědomí a bojí se udělat jakékoli rozhodnutí. Kniha končí její sebevraždou.

 

Rozbor díla: Posel

Román, jehož cílovými čtenáři jsou opět zejména mladí čtenáři, je plný humorných situací, ale zároveň čtenáře vede k zamyšlení se nad nejrůznějšími otázkami souvisejícími s naším životem. Děj knihy se točí kolem postavy mladého taxikáře Eda, kterému se ze dne na den změní život, když se společně se svými přáteli ocitne v bance zrovna ve chvíli, kdy dojde k jejímu přepadení. Lupiči jsou díky Edovi zatčeni a o jeho hrdinském činu následně vyjde článek v místních novinách. Ed se domnívá, že tím celá situace skončí, to se ale hluboce mýlí. Po několika dnech najde v poštovní schránce hrací kartu, eso, na kterém jsou napsány tři adresy. Nejprve si myslí, že jde o vtip svých přátel, ti ale o ničem nevědí.

 

Postavy

 • Ed Kennedy – hlavní postava, devatenáctiletý mladý muž, který se živí jako taxíkář a svůj volný čas tráví hraním karet se svými přáteli, Marvem, Ritchiem a Audrey, do které je zamilovaný. Ed od svého života nemá žádné velké očekávání, žije ze dne na den, navenek sice nedává nic znát, ale uvnitř ho trápí nízké sebevědomí, protože má pocit, že na rozdíl od svého bratra, který je na univerzitě, v životě nic nedokázal. Kromě svých přátel má Ed ještě velmi silný vztah ke svému psu jménem Portýr, který původně patřil jeho otci. Na základě úkolů, kterým je díky kartám vystaven, Ed postupně dospěje a uvědomí si, že i jeho život má svůj smysl a cenu.
 • Marv, Ritchie a Audrey – nejlepší přátelé Eda, zatímco Ritchie téměř nemluví, Marv mluví neustále. Audrey pracuje stejně jako Ed u taxikářské společnosti.

 

Obsah díla

Karta s adresami představuje zašifrované úkoly, kdy Ed má vstoupit do života cizím lidem s nelehkým životním osudem a má najít způsob, jak jim pomoci. Například na první adrese najde ženu, kterou její muž znásilňuje, na druhé adrese objeví starou ženu, která stále vzpomíná na svého zesnulého manžela, neboť se cítí osamělá, a na třetí adrese potkává mladou dívku. Edovi se nakonec podaří všem třem osobám pomoci a domnívá se, že tím najde ve svém životě zase klid a bude žít jako dříve. Ve schránce už ale na něj čeká další eso, tentokrát je na něm připsaná věta „Odříkej modlitbu při kamenech domova“. Ta Eda přivede k dalším třem osobám, které potřebují jeho pomoc. Po vyřešení i jejich problémů na Eda čeká další eso, díky kterému opět pomůže dalším lidem. Poslední kartou, kterou ve schránce najde, je eso srdcové, které mu ukáže problémy, které mají jeho tři nejbližší lidé, přátelé Ritchie, Marv a jeho tajná láska Audrey. I jim nakonec Ed pomůže, a je tak připraven na poslední kartu – žolíka, na kterém je jeho vlastní adresa. Ed nikdy nezjistí, kdo mu karty posílal a proč, ale ví, že cílem všeho bylo to, aby přestal přežívat ze dne na den a uvědomil si smysl svého života.