Představa, že všichni budou mít VŠ, ale nikdo nebude manuálně pracovat, je z říše snů

 

Jméno práce: Představa, že všichni budou mít VŠ, ale nikdo nebude manuálně pracovat, je z říše snů

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): urska20

 

 

 

Praxová Gabriela

Téma: „Představa, že všichni budou mít vysokou školu, ale nikdo nebude manuálně pracovat, je z říše snů.“

 

Nikomu určitě neuniklo, že velkým problémem, se kterým se v dnešní době potýká Česká republika, je nedostatek manuálně pracujících osob. Fenomén vysokých škol se rozmohl až do takové míry, že to začíná být i na škodu. Ale proč tomu tak je?

Většina rodičů chce pro své děti takříkajíc to nejlepší a mnohdy je, i navzdory jejich schopnostem, nutí jít na vysoké školy. Co je k tomu vlastně vede? Myslím si, že většinu ovlivňuje všudypřítomné omílání ne zrovna pravdivé fráze: „Titul, rovná se lepší práce, rovná se více peněz, rovná se spokojenější život.“ Vysoké školy každý rok nabírají čím dál víc lidí, avšak první semestr či rok bývá obrovským „sítem“ a „úmrtnost“ studentů na některých školách je enormní. A co s takovými lidmi, kteří sice mají maturitu, ale nemají vyučení, potom dělat. Druhou skupinou jsou ti, kteří vysokou školu vystudují, ale pouze malé procento si najde do roku po škole práci, protože firmy většinou neuspokojí povinná praxe vykonávaná v oboru v rámci školy. Na úřadech práce potom tito lidé sedí vedle sebe a čekají, kdo dostane pozici prodavačky a kdo půjde uklízet s obecní úklidovou četou. Jak tomu ale zabránit?

Česká republika se to naštěstí pokouší řešit spoluprací s řemeslnými školami. Těmto školám přispívají často nemalé částky na nejrůznější nářadí a vybavení, děti jsou lákány na řemeslné školy vidinou krásných ubytoven, dokonce ve zprávách ukazovali školu, kde každý student s určitým prospěchem dostane vlastní mobilní telefon. Motivace je to vskutku zajímavá. Bude to ale stačit, aby řemeslníků bylo stále dost?

Podle mého názoru bude. Přístup mistrů k učňům se za léta změnil, a protože učňů je málo, snaží se je mistři motivovat, aby udrželi své řemeslo, a často je berou s sebou na tzv. „fušky“ mimo školu, kde mají učni možnost vydělat si první peníze a získat cenné zkušenosti. Představa, že všichni budou mít vysokou školu, ale nikdo nebude manuálně pracovat, je pro mě tedy vážně z říše snů, a věřím tomu, že rovnováha mezi řemeslníky a vysokoškoláky bude opět nastolena.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.