Arabská plachetnice snů – popis

sloh

 

Jméno práce: Arabská plachetnice snů

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Markéta

 

 

Osnova:

  1. Úvodní informace
  2. Stavba hotelu
  3. Materiály ke stavbě a k vybavení interiéru
  4. Popis apartmánů
  5. Vrchol Burdž al-Arabu
  6. Závěrem

 

Klenot arabské novodobé architektury zvaný Burdž al-Arab vykvetl v Dubaji na jednom z uměle vytvořených ostrovů, nedaleko pláže Džumeríja. Hotel navržený do podoby vlající plachty patří k těm nejluxusnějším vůbec a rovněž se dostal do Guinessovy knihy rekordů jako první sedmihvězdičkový hotel na světě. Plachetnice, jež se tyčí do výšky tři sta dvacet jedna metrů nyní představuje druhou nejvyšší budovu světa.

Stavbu provedla během pěti let anglická firma Atkins, prostřednictvím více jak tří tisíc dělníků. Slavnostní otevření hotelu proběhlo prvního prosincového dne roku 1999. Výstavba dubajského symbolu bohatství stála tehdy, když byl americký dolar na nejsilnější hodnotě, téměř dvě miliardy amerických dolarů.

Základy hotelu jsou zapuštěny do mořského dna v hloubce čtyřicet metrů a stavba je ukotvena několika ocelovými pilíři. Na obložení interiéru bylo použito dvaadvaceti karátové zlato, tisíce drahokamů, brazilská žula a další luxusní materiály. K pompéznosti celého hotelu přispívá i noční osvětlení, kdy je celý hotel ozářen světelnou choreografií, která připomíná vodu a oheň.

Budova má dvacet osm pater, ale každý pokoj je dvoupodlažní, tedy mezonetní. Kromě „standardních“ pokojů bychom zde našli i dvě královská apartmá, jejichž součástí je několik pokojů, bar, přepychově provedená toaleta, koupelna s vířivkou, výhled na moře a plazmová televize. Vše se ovládá dálkovým ovladačem – i závěsy na oknech, aby se host nemusel obtěžovat vstáváním. Komfortu je však přímo úměrná i cena, neboť noc v královském apartmá průměrně vyjde na půl milionu korun českých.

V nejvyšším patře si lze všimnout restaurace Al Muntaha vysunuté nad mořskou hladinu. Na úplném vrcholu symbolu Dubaje byl ve výšce téměř čtvrt kilometru nad vodní hladinou vystavěn helipad, kde je možné přistát s helikoptérou.

Fotografie Burdž al-Arabu by měla mít své místo i ve výkladovém slovníku jazyka českého – hned vedle slovíčka „luxus“, protože právě toto heslo se mi vybaví, když někoho zaslechnu mluvit o věhlasné „Věži Arabů“.

 

Hodnocení: 1 = výborně